Patní ostruha a barefoot

Jsou pro vás procházky i denní obchůzky spíše utrpením? Trápí vás bolestivá chůze, hlavně v oblasti paty? Možná se jedná o patní ostruhu. Dá se tento problém řešit? Je možné mu vůbec předcházet? Všechny odpovědi na tyto otázky najdete v článku. 

Co je to patní ostruha?

Patní ostruha je drobný výrůstek na kosti v místě, kde se šlacha na spodní straně nohy, zvaná plantární vaz, připojuje k patě. Tato šlacha se může zanítit, což vede k bolestivému stavu zvaném plantární fasciitida. V důsledku tohoto zánětu pak dochází k výskytu patní ostruhy, která zvyšuje bolest a nepohodlí v jejím okolí.


patní ostruha (2)

 

Jak se projevuje patní ostruha?

Patní ostruha je nepříjemný stav, který se běžně projevuje bolestí během chůze, při stání či v momentech, kdy zdviháme prsty na nohou. Tento druh bolesti může být poměrně intenzivní a je často horší v ranních hodinách, kdy vstáváme z postele a dáváme naše nohy do pohybu. Jsou to právě první kroky dne, které bývají nejcitlivější. 

 Bolest způsobená patní ostruhou je často doprovázena i jinými nepříjemnými příznaky. Jedním z nich je také zčervenání v oblasti paty, jež je způsobeno zánětlivou reakcí těla. Pokud se k tomu přidá ještě otok citlivý na dotek, může to být jasný signál probíhajícího zánětlivého procesu a patní ostruha je jeho pravděpodobnou příčinou. 

Tejpy a rázová vlna: inovativní léčba patní ostruhy 

Léčba patní ostruhy se v současné době řeší bezbolestnými metodami. Ve dvou se to lépe táhne, proto je vhodné využít nejen rázové vlny, ale i tejpování. Rázové vlny jsou perfektním pomocníkem, dokážou uvolnit všechny svaly kolem patní kosti. Tejpy jsou speciální elastické pásky. Ty se aplikují na kůži a úspěšně tak pomáhají udržet správné svalové napětí. Urychlují hojení a ulevují od bolesti. Nejste si jisti, čím začít? Navštivte fyzioterapeuta, který vám postaví léčebný plán na míru. Nejprve udělá kineziologický rozbor. Jedná se o vyšetření, které zhodnotí, jak chodíte a jaké máte vžité pohybové stereotypy. Na jeho základě poté zjistí, co je příčinou vzniku patní ostruhy. Následně uvolní měkké tkáně v oblasti chodidla a lýtka. Bez práce nejsou koláče, proto jsou nedílnou součástí léčby i cviky, které musíte doma pravidelně a správně provádět. Cílem cvičení je uvolnit a protáhnout šlachy a svaly. Rovněž je důležité naučit se správnému došlapu a odvinutí chodidla při chůzi. Chcete začít cvičit sami? Mrkněte na náš článek 5 cviků, které vám uleví od bolesti.

 

patní ostruha

 

Barefoot jako klíč k prevenci patní ostruhy

Jak zabránit vzniku patní ostruhy? Máme odpověď, a ta zní „barefoot“ obuv, tedy obuv napodobující chůzi naboso. Tento styl obouvání podporuje rovnoměrné zatížení chodidla a celé nohy. Tím se předchází jednostrannému přetěžování, které může vést k patní ostruze. 

Pokud již trpíte akutní bolestí spojenou s patní ostruhou, je důležité podotknout, že pro vás barefoot obuv nemusí být ideální. A naopak, jste-li vyléčeni, může být tato obuv skvělou prevencí.

Patní ostruha bývá velmi nepříjemná, ale její léčba je možná a lze jí také předcházet. Pokud máte bolesti při chůzi nebo stání, nebojte se vyhledat odbornou pomoc fyzioterapeuta či lékaře.



Zdroje: 

https://www.ortopediekratochvil.cz/patni-ostruha

https://www.ortopediesouckova.com/sluzby/diagnozy/124-patni-ostruha.html