Jak vybrat ty správné boty?

Nakupování přes internet není občas jednoduché. To platí obzvlášť u barefoot a kompromisních bot, které musí přesně padnout a neomezovat nohu v délce ani v šířce. Pokud si nejste jistí velikostí, máme pro vás stručný návod, jak změřit svou nohu nebo nohu vašeho dítěte a vybrat tak tu správnou botu.

Měření nohy

Aby boty přesně padly, budete potřebovat co nejpřesnější délku nohy od paty po nejdelší prst a také šířku nohy. Doporučujeme měřit až odpoledne nebo večer, protože nohy mají tendenci v průběhu dne nabývat na objemu.

Co budete potřebovat?

 • List papíru
 • Tužku
 • Pravítko
 • Lepící pásku
 • Krabici

Postup

 1. Pevně přilepte list papíru na zem nebo stůl.
 2. Nakreslete linku na jednom kraji papíru.
 3. Postavte krabici hranou přesně na nakreslenou linku a přilepte ji.
 4. Stoupněte si nebo postavte dítě na list papíru tak, aby se pata přesně dotýkala krabice.
 5. Dbejte na to, abyste na papíru stáli plnou vahou. Prsty tedy musí být natažené. U dětí si můžete pomoct tak, že jemně zatlačíte na jejich nárt.
 6. Nakreslete linku tam, kde končí nejdelší prst, a zároveň v nejširší části nohy. Nebo můžete celou nohu obkreslit.
 7. Opakujte i s druhou nohou, protože délka i šířka každé nohy se může lišit. 

Délku nohy dítěte můžete také změřit pomocí měřidla PLUS12, které je zároveň skvělé pro měření vnitřního prostoru boty. Můžete tak kontrolovat, jestli je bota stále dostatečně velká.

Nadměrek

Až budete mít nohu změřenou, je potřeba ještě k výsledné délce a šířce přičíst nadměrek. Nadměrek je prostor před prsty a po straně nohy, který je nezbytný pro práci nohy, u dětí i pro růst nohy. U délky se doporučuje nadměrek 0,7-1,2 cm, co se dětí týče, a 0,6-1 cm pro dospělé. U šířky je vhodné přidat 0,2-0,5 cm z každé strany nohy. U každého se tato čísla mohou lišit. Také je důležité myslet na to, že například u zimních bot je potřeba větší nadměrek kvůli tlustším ponožkám.

Přičtěte tedy nadměrky k šířce a délce nohou a máte hotovo.

Výběr bot

Máte změřeno a teď už stačí jen vybrat vhodné boty. Boty by neměly být ani příliš malé ani příliš velké. Špatně padnoucí boty mohou omezit vývoj dětské nožky a způsobit trvalé poškození.

Na Bosonožce naleznete širokou nabídku bot pro děti i dospělé pro všechny příležitosti. S výběrem vám pomůže zejména filtrování produktů, abyste si mohli pořídit boty přesně podle vašich preferencí.

Jedním z důležitých faktorů, podle kterých můžete boty vybírat je, jestli je bota 100% barefoot nebo kompromisní. Pokud si nejste jistí rozdílem, na těchto odkazech můžete zjistit, co je barefoot a co kompromisní bota.

Velikosti se často u každé značky liší, u každého produktu ale vždy naleznete tabulku, kde si můžete ověřit jakou velikost potřebujete. Pomocí šířky můžete zjistit, ve které kategorii nakupovat. Na Bosonožce nabízíme boty pro širší, normální a úzké nohy.

Do jaké kategorie patříte, můžete zjistit pomocí této tabulky. Stačí vydělit délku šířkou nohy a zjistit tak podíl.

 

 Délka nohy

Širší

 Normální

 Úzká

 

<13 cm

 

 <2,15

 

2,15-2,3

 

>2,3

13-16 cm

 

2-2,25

 

2,25-2,5

 

>2,5

 

16-20 cm

 

2,2-2,4

 

2,4-2,65

 

>2,65

 

>20 cm

 

2,4-2,6

 

>2,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Když si i tak nebudete s nákupem jistí, můžete nás kontaktovat.

Nákup bot

Máte vybráno? Potom už stačí jen boty koupit. Pokud se budete rozhodovat mezi více velikostmi, je samozřejmě možné si objednat více bot a nevyhovující poté vrátit.

Co dělat až boty přijdou?

Většina dospělých pozná, jestli jim bota sedí. I tak ale můžete zkusit váš obrys nohy na papíře, vložit do boty. Když se papír na nějakém místě ohne, bota je pravděpodobně malá.

Dětská noha je chrupavčitá a zároveň děti obecně mají snížené vnímání bolesti, a tak necítí, jestli je bota tlačí. Proto je nutné botu zkontrolovat. Můžete opět vyzkoušet vložit do boty obrys nožky nebo pomocí měřidla PLUS12.

Statistiky uvádějí, že až 70 % evropských dětí nosí malé boty. Proto se doporučuje měření nožky a vnitřní části bot opakovat každý měsíc. Dětská noha neustále roste, a tak je dost možné, že zanedlouho bude čas na nové boty.