Jak na zarostlý nehet

Zarůstají vám nehty a rádi byste věděli, čím je to způsobeno? Nebo se chcete dozvědět, jak správně si nehty stříhat a předcházet tak jejich zarůstání? Ať je váš důvod jakýkoliv, pokračujte ve čtení a získejte odpovědi na vaše nejasnosti.

stříhání nehtů na nohách

Zarostlý nehet 

V průběhu života se zarůstajícím nehtem setká většina lidí. Ačkoliv tento problém postihuje nejčastěji děti a dospívající, nevyhýbá se ani dospělým. Navíc pokud nevěnujte pozornost péči o nehty, mohou vás tyto problémy trápit opakovaně. Nejčastěji dochází k zarůstání nehtu u palce u nohy, ale výjimkou není ani zarostlý nehet na jiném prstu na noze nebo ruce. 

Co vede ke vzniku zarostlého nehtu?

Jedná se o onemocnění, které je způsobeno vlivem nepadnoucího páru bot či nevhodným zastřižením nehtu. Dalšími možnými příčinami onemocnění je genetická predispozice, špatné držení těla, nepravidelně zakřivené nehty nebo poranění nehtů. 

Větší sklon k zarůstání nehtů mají jedinci věnující se činnostem, při kterých se opakovaně kope do nějaké předmětu nebo se noha dlouhodobě utlačuje. K takovým aktivitám například patří balet, fotbal či kickbox.

Těhotenství

V těhotenství se otoky dolních končetin se zarůstajícími nehty mohou objevovat častěji. Z toho důvodu doporučujeme budoucím maminkám pečovat o svá chodidla jako je pravidelná návštěva pedikúry a nošení pohodlné široké obuvi a ponožek

Proč zarůstají nehty CZ

Příznaky zarostlého nehtu

Mezi symptomy v časném stádiu patří citlivá, tvrdá nebo oteklá kůže u nehtu a bolest při tlaku na palci u nohy. U pokročilejšího stádia může docházet ke krvácení, zarůstání kůže okolo prstu nebo vytékání hnisu z místa zánětu. 

Jak lze zarostlý nehet léčit?

Zarostlý nehet v časném stádiu lze obvykle řešit v pohodlí domova. Pokud se by však objevily jakékoliv projevy infekce, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc.

Domácí léčba

Ulevit si od bolesti můžete v případě, že se v okolí zarostlého nehtu nevyskytuje infekce, pomocí namáčení chodidel třikrát až čtyřikrát denně ve slané vlažné vodě na 15 až 20 minut. Dalším tipem je odtlačení kůže vatovým tamponem namočeným v olivovém oleji. Chodidla během dne udržujte v suchu, okolí postiženého nehtu potírejte dezinfekcí, abyste si předešli vzniku zánětu. Domácí léčba by v ideálním případě měla trvat pouze několik dní. Pokud pozorujete zhoršení vašeho zdravotního stavu, konzultujte situaci s odborníkem. 

Léky

Z běžně dostupných léků doporučujeme na zanícené místo použít Betadine, Infadolan či framikoinovou mast. V případě, že okolí nehtu začne hnisat použijte černou mast Ichtoxyl. Pokud přetrvávají pocity bolesti kupte si medikamenty obsahující ibuprofen nebo paracetamol. 

Jak se preventivně vzniku zarostlého nehtu bránit?

Stříhejte nehty rovně a ne příliš krátce a dbejte na to, aby se okraje nehtů nezakřivovaly směrem dovnitř do kůže. Zároveň noste správně padnoucí obuv i ponožky.

Co použít při zarostlém nehtu_ CZ