Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Jak se vyznat v různých typech membrán?

Nevíte, která membrána je vhodná do deště nebo větru a nejste si jistí, jaký je rozdíl mezi pojmy voděodolnost a voděodpudivost? Tak věnujte chvilku našemu článku a dozvíte se nejen jaké typy membrán existují včetně bližších charakteristik, ale také v čem se od sebe liší zmíněné pojmy. 

V tomto článku se dozvíte:

Co je to membrána?

Membrána představuje speciální vrstvu mezi materiálem svršku a podšívkou obuvi, která brání proniknutí vlhkosti do vnitřku bot.

Jak funguje membrána v barefoot obuvi

Jaké existují druhy membrán?

Obecně lze říci, že existují dva druhy membrán. Jedná se o porézní a neporézní typy. Hlavní rozdíl mezi nimi není v pouhém názvu, ale i v samotném zpracování. Porézní membrána má v sobě miniaturní dírky, které umožňují aby skrz ně prošla prošla pára. Kapky vody však přes porézní membránu nemá šanci projít, neboť zmíněné miniaturní dírky jsou až tisíckrát menší než jedna kapka vody.

Neporézní membrána naopak funguje na zcela jiném principu. Neobsahuje v sobě dírky a její častou výhodou je strečové zpracování. Pro lepší představu lze tento druh membrány připodobnit k houbě na nádobí, jelikož propouštění vody v tekutém stavu je do určité míry možné. 

Gore tex membrána

Nejznámějším typem porézních membrán je membrána Gore tex, jejíž součástí je trvale větruvzdorná, voděodolná a prodyšná nano membrána skládající se z mikropórů, které jsou až 20 000krát menší než kapka vody. Zároveň jsou tyto mikropóry větší než molekuly vodních par, což umožňuje unikání potu z boty směrem ven. Díky těmto unikátním vlastnostem je tak zaručeno, že se do obuvi nedostane voda ani nečistota, ale přitom membrána zajišťuje přirozený odvod potu. 

PTX membrána

Jedná se o neporézní typ membrány. Materiál je velmi lehký, voděodolný a vysoce prodyšný. Nejčastěji je využívána k výrobě outdoorového oblečení a obuvi. 

Tex membrána

Posledním typem membrány, který vám představíme, je membrána TEX se kterou se můžete setkat především u zimních nebo sportovních bot pro extrémnější podmínky. Stejně jako Gore-Tex membrána má i tento typ membrány v sobě zahrnuté mikropóry, pomocí kterých bota dýchá a odvádí pot ven. Propustnost kapek vody je stejně jako u Gore-Tex materiálů nemožná, jelikož velikost kapek vody je několikanásobně větší než rozměry mikropórů. 

Beda 3(1) (1)

Jaký je rozdíl mezi pojmy vodoodpudivost, voděodolnost a nepromokavost?

Pro lepší přehlednost jsme se rozhodli sepsat i hlavní rozdíly mezi pojmy vodoodpudivost, voděodolnost a nepromokavost. Ty totiž popisují vlastnosti jednotlivých membrán. 

Voděodolnost

Voděodolnost poskytuje nejslabší stupeň ochrany vůči vodě. Jedná se o těsně tkanou textílii, která představuje bariéru mezi pokožkou a lehkým deštěm. Nějakou dobu tak trvá než voda prosákne skrz materiál a vy začnete pociťovat vlhkost od nohou. Z toho důvodu je důležité voděodolnou membránu správně a pravidelně impregnovat, čímž z ní vytvoříte voděodpudivý materiál, který vás ochrání lépe i za prudkého deště. 

Vodoodpudivost

Jak už bylo zmíněno, vodoodpudivá membrána zajistí komfortnější pobyt venku během vydatného deště. Kapky vody nedokáží tak snadnou prosáknout skrz materiál a zůstávají na povrchu bot či oblečení. Avšak při vyvinutí většího tlaku jako je dlouhodobý pobyt venku v dešti, voda začne látkou pomalu prosakovat. 

Nepromokavost

Nepromokavé membrány poskytují ochranu před vlhkem i v momentě, kdy je na materiál vyvíjen tlak. Bližší informace o tom, jak velký tlak může být na daný materiál vyvíjen, zjistíte podle vodního sloupce.

voděodolnost, vodoodpudivost, nepromokavost rozdíly

Kde koupit barefoot obuv s membránou?

Pokud hledáte barefoot obuv s membránou, jste na našich stránkách správně. Na e-shopu Bosonožka dokonce můžete boty s membránou snadno obuv vyfiltrovat v levém sloupci pod sekcí „Materiál svršku“. Vyberte si ze stovek modelů ten váš.