Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

5 jednoduchých cviků na chodidla, která vám uleví od bolesti

Trápí vás častá bolest chodidel? Rádi byste si je procvičli, ale nevíte jak? Pak jste na správném místě. Připravili jsme si pro vás 5 cviků, pomocí kterých se dozvíte jak ideálně chodidla posilovat a cvičit. 

Cvik 1. Zvedání prstů vzhůru

Ideálním cvikem na uvolnění bolesti chodidel je opakované roztažení prstů do široka a zvedání vzhůru. 

Jak cvik realizovat?

Přesný postup naleznete v uvedeném videu. Cvik můžete provádět jak vsedě, tak i vestoje.

články  Bosonožka

Cvik 2. Protažení nártů 

Dalším cvikem, který vám zaručeně pomůže protáhnout nohy, je protažení nártů.

Jak cvik realizovat?

Cvik doporučujeme provádět vestoje. Pokrčte mírně kolena a prsty u nohy, o které opřete celé chodidlo. Následně směřujte nohu směrem dolů tak, aby se nárt postupně dotýkal země.

 články  Bosonožka (2)

Cvik 3. Pozice zlomených prstů

Oblíbený jógový cvik slouží k zmírnění bolesti chodidel a kotníků. Jedná se o cvik obzvláště užitečný pro všechny, kteří stojí dlouze na nohou, běhají či podnikají dlouhé treky. Pomůže uvolnit zatuhlé svaly, posílit chodidla a zlepšit jejich celkovou pohyblivost. 

Jak cvik realizovat?

Začnete nejdříve klečením se spodní částí prstů na podložce. Poté se posaďte na paty, váhu přeneste na plosky nohou a ruce položte na stehna. Záda držte rovně a v pozici vydržte několik sekund. Inspirujte se následujícím videem.

články  Bosonožka (3)

Cvik 4. Protahování chodidel a lýtek s cvičící gumou

Pokud se často probouzíte s pocitem ztuhlých nohou a chodidel, je tento cvik pro vás ten pravý. Doporučujeme ho tedy vyzkoušet ráno ihned po probuzení. K samotnému cviku budete potřebovat cvičící gumu, pomocí které budete nohu protahovat. Jestliže cvičící gumu nevlastníte, dobrou alternativou může být kožený pásek nebo ručník či šátek. Doporučujeme cvik opakovat až čtyřikrát a následně vyměnit chodidla.

Jak cvik realizovat? 

Cvik provádějte vždy vsedě s nataženými a rovnými koleny. Dbejte i na rovná záda. Cvičící gumu vložte těsně pod prsty a pomalu chodidlo pokrčte a přitahujte prsty nahoru dokud neucítíte tlak v zadní části lýtka. Oba konce gumy držte oběma rukama nad koleny. Snažte se nohou nepohupovat a vydržet v dané pozici po dobu cca 20 sekund. Pro větší přehlednost přikládáme video.

články  Bosonožka (4)

Cvik 5. Protahování chodidel do strany

Naším posledním cvikem, s přiloženým názorným videem, je protažení chodidel do strany za pomocí cvičící gumy či výše zmíněného ručníku nebo koženého pásku. 

Jak cvik realizovat? 

Cvičte v sedě s nataženýma rovnými koleny. Cvičící gumu uvažte, jak je znázorněno ve videu a následně nohu pomalu naklánějte do strany, čímž docílíte posílení vnitřních svalů lýtek a chodidla. Cvik alespoň 10krát opakujte a následně vyměňte chodidla.

články  Bosonožka (5)

Chůze naboso či v barefoot obuvi

Závěrem článku nesmí chybět doporučení na chůzi naboso na měkkém povrchu, jako je písek či tráva nebo chůze v barefoot obuvi, která plně podporuje prokrvení chodidel a nohu v jejím přirozeném pohybu nijak neomezuje, což napomáhá k protažení a procvičení jednotlivých svalů na chodidlech.

 

Mohlo by se hodit Proč nosit barefoot obuv a Barefoot pro začátečníky.