Do 27.4. DOPRAVA ZDARMA na nákup nad 300 Kč.

Ploché nohy: jak je poznat a co je způsobuje

Pociťujete při chůzi bolest chodidel či zad? Míváte často pocit těžkých lýtek či trpíte jinými zdravotními obtížemi? Zamysleli jste se zda příčinou vašich bolestí mohou být mimo jiné plochá chodidla? Pokračujte ve čtení a zjistěte více informací o tom, jak plochá noha vzniká a jak těmto nepříjemnostem předejít?

Ploché nohy (1)

Co je plochá noha?

Plochá noha představuje pokles nožní klenby, který vede k následné deformaci správného došlapu chodidel. Dochází k ní z důvodu nošení nekvalitních bot, obezity, oslabenému svalstvu nebo špatné genetiky. 

Jak poznat zda mám plochá chodidla?

Plochá chodidla se projevují otoky nohou, nadměrnou únavou po delší chůzi či pocitem ztěžklých lýtek. Pokročilejší stádia doprovází pocit chladu v nohách nebo naopak pálení chodidel a bolesti nožní klenby od paty až k prstům. V souvislosti s nošením nevhodných bot mohou vznikat otlaky či kuří oka.

plochá chodida - výška klenby

Udělejte si doma jednoduchý test

Nejjednodušší metodou, jak z pohodlí domova zjistit, zda máte ploché nohy, je postavit se mokrými chodidly na podlahu. Následně na základě otisku zjistíte v jakém stavu vaše chodidla jsou. Způsobů jak se ujistit o stavu vašich chodidel je však více. Využít lze například karton či barvu na tělo. Vaše chodidla pak porovnejte s obrázkem níže.

Stupně plochonoží

Existují tři stupně plochonoží. V prvním stádiu je noha mírně plochá, kdy je zploštělá pouze při zátěži. Jedná se o mírné rozšíření otisku nohy ve středové části chodidla. 

V pokročilejším stádiu je noha středně plochá. Během chůze se zatížení přenáší na vnitřní stranu chodidel, čehož si můžete všimnout na stavu vašich bot. Obuv je obvykle na vnitřní straně sešlapaná. V této situaci lze však zdravotní stav vašich chodidel za pomocí cviků a kvalitní obuvi zlepšit.

Téměř k trvalým změnám dochází ve třetím stádiu, kdy se měkké tkáně přizpůsobují špatným návykům a celkovému stavu chodidla. Noha se tak stává silně plochou. V takovém stádiu jedinci došlapují téměř výhradně na vnitřní stranu chodidel, které nesou většinovou váhu těla.

plochá chodidla - stupně plochonoží

Co vede ke vzniku plochých nohou?

Mezi hlavní příčiny vzniku plochých nohou patří povolení vaziva mezi krátkými svaly a kůstkami v noze. U dětí k tomu dochází vlivem předčasného obouvání nebo nadměrné zátěži v podobě dlouhých procházek. Naopak u dospělých hraje při vzniku plochých noh největší roli nadváha, nadměrná zátěž v zaměstnání a tvrdá nepohodlná obuv. Problémy s plochými chodidly často pociťují také ženy v průběhu těhotenství a menopauzy, kdy dochází ke změně hladiny hormonů a nárůstu hmotnosti. 

Prevence plochonoží

Možnou prevencí před vznikem plochých nohou jsou různá cvičení a používání kvalitní obuvi. Avšak nejjednodušším a nejpřirozenějším cvičením, které pro sebe můžete udělat je častá chůze naboso po různém terénu. 

Léčba

Pokud ploché nohy způsobují bolest doporučujeme situaci řešit koupí kvalitních širokých bot. Pořiďte si barefoot obuv a dopřejte svým chodidlům pocit bosé chůze za každé situace. Další variantou, jak si ulevit od bolesti, je pravidelné cvičení. Mezi doporučované cviky patří chůze po špičkách, oddálení palce do strany od ostatních prstů či zvedání nártu a podélné klenby nohy. 

Připomenutí na závěr

Závěrem článku zdůrazňujeme, že problémy s plochýma nohama je důležité začít řešit co nejdříve. Ačkoliv se můžete domnívat, že se jedná o nevinný problém, opak je pravdou. Ploché nohy v pokročilém stádiu mění postavení bederní páteře a pánve, a tím výrazně ovlivňují celkový zdravotní stav. Vyzkoušejte si doma jednoduchý test a v případě nejasností kontaktujte odborníka.