Do 27.4. DOPRAVA ZDARMA na nákup nad 300 Kč.

Atletická noha: co ji způsobuje a jí předejít

Trápí vás časté svědění chodidel? Máte mezi prsty na nohou popraskanou a oloupanou kůži? Lámou se vám nehty a stav vašich nehtových lůžek se postupně zhoršuje? Příčinou těchto problémů může být atletická noha. Věnujte chvilku našemu článku a zjistěte více o projevech atletické nohy i jak jejímu vzniku úspěšně předejít.

Atletická noha, plíseň na chodidlech (2)

Co je atletická noha?

Atletická noha představuje nakažlivou plísňovou infekci (tinea pedis), která postihuje především kůži na chodidlech. Pokud však tento stav neléčíte, infekce se může rozšířit i na nehty na rukou a nohou. Jak samotná název infekce napovídá, nejčastěji houbová infekce postihuje sportovce.

Co způsobuje vznik atletické nohy? 

Atletickou nohou se lze nakazit, pokud jste v přímém kontaktu s infikovanou osobou nebo se dotýkáte kontaminovaných povrchů. Plísňové infekci se nejlépe daří v teple a ve vlhku. Běžně se tak vyskytují ve sprchách, v šatnách a v okolí bazénů. 

Rizikové faktory 

Ačkoliv může atletickou nohou onemocnět kdokoliv, existuje určité rizikové chování, kterému je dobré se vyvarovat. Jedná se o navštěvování veřejných sprch, bazénů a šaten naboso. Také sdílení ponožek s nakaženou osobou a nošení těsných bot s uzavřenou špičkou zvyšuje riziko výskytu infekce. K dalším rizikovým faktorům patří dlouhodobé pobývání s mokrými a zpocenými nohami v uzavřených botách, drobná poranění nehtových lůžek či kůže na chodidlech.

Co je atletická noha

Jak se atletická noha projevuje?

K typickým příznakům infekce patří svědění a pálení mezi prsty. Dalšími symptomy je praskání a olupování kůže na chodidlech, nejčastěji v meziprstí. Suchá či dokonce syrová kůže na chodidlech po stranách a lámavé nehty často až oddělené od nehtového lůžka, jsou dalšími častými příznaky infekce. V mnoha případech se infekce projevuje nepříjemným zápachem chodidel.

Koho infekce nejčastěji postihuje?

Atletická noha může postihnout každého jedince. Nejčastěji se s ní ovšem setkávají muži a osoby starší 60 let. Vyšší pravděpodobnost vzniku infekce mají však lidé trpící cukrovkou, obezitou, oslabeným imunitním systémem nebo s poraněnými či poškozenými tkáněmi na nohou. Poslední ohroženou skupinou jsou sportovci, kteří během svých sportovních výkonů dlouho pobývají v uzavřených botách. 

Jak se atletická noha léčí?

Přestože lze infekci často vyléčit běžně dostupnými antimykotiky, doporučujeme léčbu vždy konzultovat s odborníkem. V případě dlouhodobě trvajících projevů, lékař předepisuje lokální nebo perorální léky. Bývá doporučována i domácí léčba, která napomáhá k odstranění infekce. 

Domácí léčba

V domácích podmínkách lze problém řešit namočením chodidel do slané vody či zředeného octa, který pomůže vysušit vzniklé puchýře. Výrazně však doporučujeme konzultovat domácí léčbu s lékařem a rozhodnout se na základě jeho rad.

Jak vzniku atletické nohy předejít?

Existuje několik prokázaných kroků, jak výskytu atletické nohy předejít. Mezi ně patří například pravidelné mytí nohou vodou a mýdlem a následné důkladné usušení chodidel především v místech mezi prsty. Vyhýbejte se sdílení ponožek, bot či ručníků s někým jiným. Noste kvalitní ponožky z prodyšných vláken, které odvádějí vlhkost. V případě častého pocení nohou ponožky pravidelně měňte. Doporučujeme nepobývat v neprodyšných uzavřených botách celý den. Obuv častěji střídejte, aby měla čas mezi jednotlivým nošením pořádně proschnout.