Do 27.4. DOPRAVA ZDARMA na nákup nad 300 Kč.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou představuje neurologické onemocnění, které postihuje velkou část populace. Zajímá vás o jak velký problém se jedná, jaké jsou typické příznaky nebo způsoby léčby? Pak pokračujte ve čtení a dozvíte se potřebné informace.

syndrom neklidných nohou chodidla

Co je syndrom neklidných nohou?

Syndrom neklidných nohou neboli Restless legs syndrome (RLS) známý také pod názvem Willis-Ekbomova choroba vyvolává nepříjemné pocity v nohou a neodolatelné nutkání s nimi pohybovat. Charakteristickými projevy nemoci jsou mimovolné pohyby končetin. Nejčastěji se jedná o nekontrolované pohyby nohou, avšak ani pohyby rukou nejsou výjimkou. 

Příčiny syndromu neklidných nohou

Ačkoliv není znám přesný důvod onemocnění, existuje několik možných příčin vzniku nemoci. Jednou z nich je nerovnováha dopaminu v mozku, ten totiž ovlivňuje řízení svalových pohybů. Dalšími možnými příčinami jsou nízká hladina železa, hormonální změny či těhotenství. Nejčastěji postihuje nemoc ženy ve třetím semestru těhotenství, kdy je jediným řešením užívání železa a hořčíku. Po porodu však problémy většinou v krátké době samovolně odezní. Nesmíme ovšem zapomenout uvést, že SNN může být také dědičné onemocnění a vyskytuje se především v rodinách, kde nemoc propukla u jedinců před 40. rokem života. Vědci odhalili u těchto jedinců místa na chromozonech, kde se mohou vyskytovat geny pro vznik SNN. 

Typické příznaky nemoci

Prvotní příznaky mohou jedinci pociťovat už v dětství. Během dospívání řada symptomů zesiluje. Nemoc se však může projevit v každém věku. Mezi typické příznaky syndromu patří:

  •    Bolesti lýtek
  •    Otoky 
  •    Škubavé pohyby končetin během spánku
  •    Mravenčení nebo lechtání končetin
  •    Praskání žilek a sklon k tvorbě křečových žil
  •    Pocity tíhy v nohách
  •    Střídání pocitu tepla a chladu končetin

Přestože je obtížné tyto pocity vysvětlit, často bývají popisovány jako svědění, elektrické pulzování či bolestivost. Jejich intenzita se může lišit den ode dne. Pacienti s touto nemocí obvykle nepopisují tento stav jako svalovou křeč nebo necitlivost, ale jako neutuchající touhu hýbat s nohama. Přestože se tyto pocity mohou projevovat pouze na jedné straně těla, nejčastěji však postihují obě strany.

Klasickým rysem syndromu neklidných nohou je zhoršení zdravotního stavu v noci. Oproti tomu v časných ranních hodinách se příznaky běžně nevyskytují.

syndrom neklidných nohou

Jak zjistím, že mě trápí SNN

Pokud zažíváte neobvyklé pocity v dolních končetinách, pažích, hrudníku nebo hlavě a trpíte problémy se spánkem, doporučujeme kontaktovat vašeho praktického lékaře. Ten vás odkáže na příslušná vyšetření a odborníky. 

Léčba syndromu neklidných nohou

Jak léčit syndrom neklidných nohou? Správně zvolená léčba je klíčem k úspěchu. Ovšem co pomohlo jednomu pacientovi, může druhému uškodit. Z toho důvodu je důležité konzultovat zdravotní stav s odborníkem. K častým doporučením ohledně zlepšení zdravotního stavu patří užívání léků a vitamínů, konkrétně železa, hořčíků a vitamínů B12. 

Dalšími způsoby jak si ulevit od bolesti, kromě již zmíněných možností, jsou rehabilitace formou masáží nohou, ledových zábalů, vibračních podložek, horkých lázní či lymfodrenáží. Další tipy jak se starat o vaše chodidla a ulevit si od bolesti najdete ve článku 9 základních tipů, jak pečovat o chodidla