Jsou barefoot boty zdravé?

Chystáte se přejít na barefoot boty, ale nejste si jistí, zda jsou to pravé ořechové pro vaše zdraví? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, v čem mohou bosoboty pomoci a v čem uškodit.

barefoot sandale be lenka grace sand

Boty na obrázku jsou od značky Be Lenka.

Výzkumy ohledně barefoot obuvi

Už v roce 1905 provedl doktor Philip Hoffmann studii, která porovnává jedince nosící obuv s lidmi chodícími bosky. Za zmínku stojí fakt, že děti těch, kteří nosí obuv, dědí stejný typ chodidla jako populace, která je odjakživa zvyklá chodit bosky. Tento typ chodidla se pak mění do té míry, do jaké jej upravuje obuv. 

Roku 1965 zjistil I. B. Shine ve svém výzkumu, že s nárůstem počtu let v botách, dochází k nárůstu výskytu vbočeného palce (hallux valgus). Příznivý vliv bosé chůze na lidské zdraví potvrzují i nejnovější šetření jako například projekt Barefoot Life německého vědce Karstena Hollandera a jeho spolupracovníků.

hallux valgus 1

Proč jsou barefoot boty zdravé

Barefoot obuv je jedním z prvků, napomáhajícím na cestě ke zdravým chodidlům. Kromě toho, že simulují chůzi naboso, přinášejí všechny její výhody a navíc nohy chrání před zraněním a nepřízní počasí. Jsou tedy ideální i pro ty, kteří se obávají zranění nebo chladu.

Barefoot boty mají příznivý vliv na lidské tělo hned z několika důvodů:

  •     simulují chůzi naboso, která je prospěšná sama o sobě,
  •     nebrání chodidlům ve vývoji,
  •     neutlačují prsty, které tak mohou utvořit vějířek,
  •     nezpůsobují deformace kostí nepřirozeným stlačováním chodidel,
  •     díky absenci podpory klenby se chodidlo chůzí přirozeně posiluje,
  •     masírují chodidla, a tak stlačují akupresurní body.

Zkrátka bosoboty jsou možností, jak se v dnešní době co nejvíce přiblížit přirozené chůzi a zároveň vyhovět jejím požadavkům. Je třeba si uvědomit, že zdravá chodidla neznamená jen nošení správných bot.

Pro koho není barefoot obuv vhodná

Že barefoot obuv zní jako „lék na všechny problémy s chodidly“? Tak tomu bohužel není. I barefoot boty mají své kontraindikace. Bosobotám se raději vyhněte, nebo jejich využívání důkladně prokonzultujte s lékařem či fyzioterapeutem, jestliže trpíte některým z těchto problémů: 

  •     achillova pata,
  •     artritida,
  •     patní ostruha,
  •     diabetická noha,
  •     propadlé klenby,
  •     těžká hypermobilita,
  •     muskuloskeletální deformity,
  •     periferní neuropatie,
  •     nebo jiné onemocnění nohou.

achillova pata

V čem mohou pomoci

Spousta lidí si o barefoot obouvání začíná zjišťovat informace především, když začnou řešit první boty svých dětí. Často tak od potřeby dát dětem do života to nejlepší, vznikne podnět k řešení vlastního obouvání. Další zase k bosým botám dovedou vlastní zdravotní potíže jako jsou bolesti chodidel, nohou či zad nebo ploché nohy a špatné držení těla.

Pokud si je jedinec vědom svých kroků a správně došlapuje, pak mohou barefoot boty pomoci s:

  •     mykózami a plísněmi,
  •     zarostlými nehty,
  •     správným držením těla,
  •     vbočeným palcem, tzv. hallux valgus,
  •     nízkou klenbou,
  •     kladívkovými prsty.

hallux valgus

Barefoot boty a zdraví dětí

Dle výzkumu projektu Barefoot Life z roku 2017 může vyrůstání naboso hrát důležitou roli pro vývoj nohou v dětství. To, zda dítě chodí bosky nebo v obuvi, má na něj dlouhodobé důsledky, ať už jde o motorické učení nebo zdraví později v životě. Než vyberete svým dětem první botičky, nastudujte si co nejvíce informací nebo ještě lépe, poraďte se s odborníkem.

detske barefoot tenisky bLifestyle okapi textil

Boty na obrázku jsou od značky bLifestyle.

Barefoot boty a sport

Barefoot obuv se se sportem rozhodně nevylučuje. V případě barefoot začátečníků ale určitě nedoporučujeme se hned po hlavě vrhnout do běhu, ale nejprve si začít zvykat na bosoboty krok za krokem. Pokud cítíte, že jsou nárazy příliš silné, například je pociťujete až v kolenech a výše, vyzkoušejte nejprve sportovat s vložkami bez podpory nebo anatomicky tvarovanou minimalistickou obuví. Do terénu je pak vhodná silnější podrážka.

barefoot sportovní tenisky xero shoes Prio Mykonos Blue

Boty na obrázku jsou od značky Xero Shoes.

Názor fyzioterapeutky na barefoot boty

„Barefoot boty jsou pro mě návrat k přirozenosti a součástí zdravého životního stylu. Každý problém z chodidla se může jednoduše řetězit do celého těla a způsobovat spoustu zdravotních komplikací. A proto je dobré začít odspodu! Každé zdravé chodidlo by nemělo mít velký problém s přechodem na barefoot, ideální je však začít s pár kroky denně a postupně navyšovat vzdálenost. Nohy a celé tělo potřebují postupnou adaptaci. U těch, kteří mají nějaký problém s chodidly, doporučuji se obrátit na odborníka. Stejně tak všem, kteří při nošení barefoot začnou pociťovat bolesti kdekoliv na těle.“ – Bc. Veronika Jančářová, fyzioterapeut

Konzultujte s odborníkem

V případě, že trpíte onemocněním, na které by změna obuvi mohla mít vliv, máte dlouhodobé bolesti nebo si nejste jistí, zda jsou pro vás barefoot boty vhodné, nezapomeňte před koupí prvního páru navštívit příslušného odborníka a váš záměr s ním zkonzultovat.

REFERENCE

Hoffmann, P. (říjen 1905). Conclusions Drawn from a Comparative Study of the Feet of Barefooted and Shoe-wearing Peoples. The American Journal of Orthopedic Surgery, stránky 105–136. Načteno z https://journals.lww.com/jbjsjournal/Abstract/1905/03020/CONCLUSIONS_DRAWN_FROM_A_COMPARATIVE_STUDY_OF_THE.1.aspx

Hollander, K. et al. (14. srpen 2017). Growing-up (habitually) barefoot influences the development of foot and arch morphology in children and adolescents. Scientific Reports, stránky https://doi.org/10.1038/s41598-017-07868-4.

Hollander, K. et al. Barefoot LIFE. Načteno z https://www.researchgate.net/project/Barefoot-LIFE

Howell, D. (2012). Naboso: 50 důvodů, proč zout boty. Praha: Mladá fronta.

Shine, I. B. (26. červen 1965). Incidence of Hallux Valgus in a Partially Shoe-wearing Community. British Medical Journal, stránky 1648–1658. doi:10.1136/bmj.1.5451.1648