Co je to drop a proč je nulový drop důležitý

Při výběru barefoot obuvi je důležité dbát na spoustu parametrů, jedním z nich je drop. Pokud tápete, co si pod tímto pojmem představit, tak následující řádky jsou právě pro vás.

Barefoot pohorky Freet

Boty na obrázku jsou od značky Freet.

Co je to drop

Slovo drop pochází z angličtiny a v překladu znamená kapka, pád, dopad nebo spád. Drop heel to toe představuje rozdíl ve výšce tlumení mezi patou a špičkou. Čím vyšší drop, tím vyšší je sklon chodidla. U většiny konvenčních bot je pata zvednutá výše než špička.

Co to je nulový drop

Boty na obrázku jsou od značky Xero Shoes.

Dělení dropů

Dropy rozdělujeme podle výšky na vysoký, nízký a nulový.

  • Vysoký drop (10 mm a více) vytváří velké tlumení pro patu při dopadu. Obecně se doporučuje těm, kteří při běhu dopadají na patu nebo mají nadváhu. Vysoký drop však snižuje stabilitu a mění těžiště těla.
  • Nízký drop (6 mm) umožňuje dopad na střed a špičku chodidla. Neznamená to však, že celkové tlumení je malé. Nezapomeňte, že sklon a mohutnost tlumení jsou dva rozdílné pojmy. Sklon může být sice malý, ale tloušťka tlumící vrstvy velká.
  • Nulový drop nebo také zero drop znamená, že mezi patou a špičkou není výškově žádný rozdíl. Podrážka je tedy zcela plochá a chodidlo je stejně vysoko od země v patě i špičce. Nulový drop je nejvhodnější pro přirozený pohyb.

Druhy dropů obuvi

Boty s nulovým dropem na obrázku jsou od značky Koel.

Drop a barefoot boty

Nulový drop mají nejčastěji právě minimalistické a barefoot boty, je totiž nejpřirozenější a nejvíce se přibližuje bosé chůzi. Pokud má bota nulový drop a výška podešve je 5 milimetrů, znamená to, že 5 milimetrů bude pod prsty, středem chodidla i pod patou. Chodidlo tedy není nakloněno a je podpořen vzpřímený postoj.

Zero drop však není jediný faktor, který bychom měli u podešve barefoot obuvi sledovat. Pamatujte, že nulový drop nerovná se barefoot boty. Důležité je znát samotnou výšku a flexibilitu podešve, protože i bota s nulovým dropem může mít podrážku vysokou 20 milimetrů. Celkově pak anatomický tvar obuvi a samozřejmě rozměry.

Drop versus výška podrážky

Proč nulový drop

Nulový drop umožňuje stát rovně, kdežto téměř veškerá konvenční obuv včetně balerín a sandálůpodpatek, který vás naklání dopředu a vy, abyste stáli rovně, musíte podpatek nějakým způsobem kompenzovat. Rovná podešev je jednou z vlastností barefoot obuvi, která může zlepšit vzpřímení páteře a zmírnit bolesti zad a krku.

Jak ověřit, že drop je opravdu nulový

Výšku dropu nelze jednoduše změřit jako ostatní parametry obuvi. K měření totiž potřebujete speciální měřidlo nebo musíte botu rozřezat. My v Bosonožce ověřujeme veškeré barefoot parametry včetně nulového dropu za vás, a tak si můžete být jistí, že všechny naše barefoot boty mají nulový drop.