Tomáš Ďurán: Nejlepší boty jsou žádné

Tomáš Ďurán je pohybový terapeut a lektor. Pohyb ho provází už od mala. Jak se dostal k barefoot obuvi a co ho inspirovalo zasvětit celý život pohybu a zdravému životnímu stylu, se dozvíte v našem rozhovoru.

Protože si na Bosonožce vážíme všech odborníků a zajímá nás jejich názor na zdravé obouvání a barefoot boty, rozhodli jsme se je na toto téma vyzpovídat. Jedním z pohybových specialistů z naší bosonožčí rodinky je právě Tomáš Ďurán.

Pohybový terapeut Tomáš Ďurán (2)

Co vás přivedlo k práci jako pohybový terapeut a lektor? Mohl byste se s námi podělit o svůj příběh a to, co vás inspirovalo?

Celý život sportuji a už v 19 letech jsem se začal živit jako osobní trenér ve fitness. Už v té době jsem se zaměřoval na zdravé, kompenzační a preventivní cvičení. Čím více jsem se snažil vnímat pohyb u sebe a svých klientů, tím více jsem si uvědomoval to, jak naše chodidla vše ovlivňují a jaký mají vliv na pohyb. 

Jelikož jsem generace už odmala obouvaná do nesprávné obuvi a zároveň trpící nedostatkem pohybu, tak chodidla ztrácí přirozenou funkci a sílu. To pak s každým každým krokem ovlivňuje celé tělo a způsobuje například nedostatečné napřímení páteře, dupání, nezapojení prstů do odrazu a opory. Všechny tyto faktory nevhodně ovlivňují náš pohyb, tělo se začne přetěžovat a tvoří se dysbalance.

Pokud pak člověk chodí cvičit, aby kompenzoval své jednostranné aktivity nebo sedavou práci či jakýkoli problém, a nepracuje od chodidel, což znamená, že stále stojí a chodí špatně, tak jeho snaha nebude mít dlouhodobé účinky.

Jak vypadá běžný den takového pohybového terapeuta?

Já už vedu tým terapeutů, tři pobočky a e-shop s pomůckami na cvičení Ideal Move, takže jsem stále více u počítače. I tak se to snažím co nejvíce střídat, a proto mám vyhrazené pondělky, kdy mám celý den klienty v Praze, a pak středy a čtvrtky zase v Brně.

Jinak můj běžný den vypadá tak, že ráno vstanu bez budíku, vyřídím e-maily, jdu si zacvičit a odpoledne mám sezení s několika klienty. Protože se snažím rozšiřovat povědomí o zdravém pohybu a způsobech, jak lze množství problémů vyřešit cvičením, tak pořádám poměrně často workshopy a kurzy.

Pohybový terapeut Tomáš Ďurán (1)

Jaký je váš přístup k pohybu? Jaký vliv má pohyb na lidské tělo? Jaké jsou hlavní benefity správného pohybu?

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Pokud se člověk nehýbe a převážně sedí a ještě k tomu nevhodně, vždycky bude trpět. Naopak pokud je tělo přetěžováno a ještě k tomu nevhodnou technikou nebo v nevhodné obuvi, bude trpět stejně tak. Důležité je hledat takovou cestu, která vám umožňuje se cítit dobře. Nejzdravější je chůze, ovšem naboso a nebo v barefoot botách, protože při bosé chůzi lze rozpohybovat úplně všechny svaly. Pokud dlouho sedíme a mnoho svalů je stále ve zkrácené pozici a další spousta svalů není zapojena vůbec, tak už jen tím, že se správně postavíme od správně opřených prstů nohy, dokážeme celé tělo lépe napřímit od kotníků až po hlavu. Ze správného postoje vykročíme do chůze a tím začnou pracovat čtyři končetiny z úchopu, opory a do nákroku. Stojná noha při odrazu napne kyčel, která je při sezení zkrácená, a kročná končetina pro úchop roztáhne prsty a uchopí jakýkoli terén, a to celou vahou člověka. Takže už jen tímto příkladem by mělo být jasnější, že i samotná chůze má skvělý pohybový benefit.

Od chodidel se mohou odvíjet další bolesti, a to nejen kolen, ale i zad. Proč na chodidlech tolik záleží?

V případě postoje na pouze na patách nemůže být páteř plně napřímená, stabilní a silná. To znamená, že pokud člověk není napřímený už od prstů chodidel, není v těle zapojena „originální svalová souhra“, což znamená, že nejsou zapojeny vnitřní a vnější svaly zároveň. Tělo jako kompenzaci použije jiné skupiny svalů, což platí obzvláště při pohybu. Tím si člověk okamžitě tvoří a prohlubuje dysbalance.

Ti, kteří jsou zvyklí na klasickou obuv, budou vždy dupat na paty, prsty se neopřou, nenapřímí páteř a pouze se prolomí do příčné klenby. Při samotném dupání dochází k otřesům přes kosti, klouby, ploténky, a to vše musí kompenzovat „vnější svaly“ a stále měkčí, pružnější a vyšší podpatky. A je to začarovaný kruh…

Jaká byla vaše cesta k barefoot botám? Co vás k nim přivedlo?

Asi před osmi lety jsem si pořídil první prstové barefooty kvůli mým tréninkům v posilovně, kde jsem se připravoval na soutěže v kulturistice. V kulturistice a vzpírání bylo vždy jasné, že obuv musí být pevná. Jen si to představte… máte na zádech činku o váze 190 kg a musíte s ní udělat dřep. Ale pokud máte klasickou sportovní obuv s měkkou podrážkou, vaše nohy v měkkém nezastavitelně plavou, což je velmi nebezpečné. I jóga se cvičí bosky a když stojíte na jedné noze, stejně se ještě raději postavíte mimo podložku.

Pohybový terapeut Tomáš Ďurán (3)

Jaký mají podle vás barefoot boty a bosá chůze vliv na pohyb a zdraví chodidel?

Barefoot boty a bosá chůze mají naprosto přímý vliv. Pouze bosá noha a pevný povrch vám dají oporu a páteř se pak nemusí různě vychylovat a kroutit do všech stran, abyste nespadli. To je nutné si uvědomovat i při samotné chůzi. V měkkých botách se staženými prsty kotník ani páteř nemají stabilitu, celé tělo se každým došlapem rozpojí, vše přeberou vnější svaly a tím vznikají úrazy a nesprávné pohybové stereotypy.

Jak byste vysvětlil koncept pohybu v bosých botách a jak se liší od běžného chůze nebo běhu ve vyměkčněných teniskách?

Pokud máte jakýkoli podpatek, vždy budete chodit přes patu, kde se bude koncentrovat váha. Ten tlak na patu je obrovský, a to v násobku vaší váhy, což se ještě zvyšuje při běhání. Důležitý je také prostor pro prsty. Pokud prsty nemají možnost být rovně, okamžitě přestanou pracovat a nedokáží udržet vzpřímenou páteř, o to hůře při odrazu. Od zvedlé paty a stažených prstů není možné se odrazit. Další věc je pak dnešní uspěchaná doba a všude tvrdé povrchy. Člověk ve spěchu dělá dlouhé kroky, a o to více naráží patou do země, což je velmi nepříjemné. Nemluvě o stylu a módě, která určuje úzkou špičku jako hezčí.

Jaké jsou hlavní výhody nošení barefoot bot ve srovnání s tradičními botami? Existují nějaké situace, kdy byste nedoporučil nosit barefoot boty?

Barefoot boty jsou v pořádku, pokud člověk nedupe. Bosoboty mají tu výhodu, že dupnutí poznáte a styl chůze můžete okamžitě upravit. Barefoot bych nedoporučil při akutních bolestech, neuropatii, patní ostruze, bolestivým otlakům a podobně. Každý z nás by měl všechna rizika znát a nebo se vždy poradit s odborníkem.

Barefoot bota versus konvenční bota porovnání

Jaké jsou nejběžnější problémy s chodidly, se kterými se setkáváte ve své praxi? 

K nám klienti chodí nejčastěji s vbočenými palci, vpadlými kotníky a obecně bolestí chodidel. Čím dál tím více lidí si uvědomuje, že jejich problémy, třeba se zády, mohou být spojeny i s chodidly.

Jak může nošení barefoot bot přispět k řešení těchto problémů?

Jedině v barefoot botách lze chodit správně. Je to ale nikdy nekončící proces a je nutné si na ně postupně zvykat.

Kromě diagnostiky se k vám zájemci mohou objednat i na kurz nebo seminář? Kde vás najdou?

Kurzy a semináře děláme nejvíce v Praze a Brně, ale vždy přijedeme rádi, kamkoli nás pozvou. To často bývá Ostrava, Šumperk, Letohrad nebo Vyškov. Zájem začínají projevovat i školy, takže doufáme, že možností a pozvánek bude přibývat.

Zaujal vás rozhovor s Tomášem? Sledujte ho na jeho Instagramu. A nezapomeňte sledovat také Bosonožku, jelikož společně chystáme další články, videa, rady a tipy.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Bosonožka - Barefoot obuv (@bosonozka_cz)