Bohuslav Puchala: Fascinuje mě, co tělo dokáže

Bohuslav Puchala se živí jako osobní trenér a pohybový terapeut. Proč se rozhodl zasvětit celý život pohybu a zdravému životnímu stylu a jak se dostal k barefoot obuvi, se dozvíte v našem rozhovoru.

Pohybový terapeut Puchala

Protože si na Bosonožce vážíme všech odborníků a zajímá nás jejich názor na zdravé obouvání a barefoot boty, rozhodli jsme se je na toto téma vyzpovídat. Jedním z pohybových specialistů z naší bosonožčí rodinky je právě Bohuslav Puchala.

Čemu všemu se profesně věnujete? Co lidem se zájmem o pohyb nabízíte? 

Profesně se věnuji tělovýchovným a sportovním službám v oblasti fitness, konkrétně jako osobní trenér a pohybový terapeut. Kromě klasického cvičení pro nabírání svalové hmoty, redukce váhy či zlepšení kondice, což už je v této oblasti tak trochu klišé, se zabývám kalistenikou (cvičení s vlastním tělem), rozvojem dovednosti a nápravou pohybového aparátu se specializací na vývojovou kineziologii.

Co vás přivedlo k práci jako osobní trenér a pohybový terapeut? Mohl byste se s námi podělit o svůj příběh a to, co vás inspirovalo? 

K práci trenéra mě přivedla láska ke sportu a pohybu jako takovému, jelikož od mala sportuji, což není nic neobvyklého. Rád se ale pořád učím a zkouším nové věci a také jsem chtěl pomáhat lidem, takže je pro mě tato práce skvělá kombinace. Během mé praxe jsem se začal potýkat s bolestmi zad i přesto, že jsem se pořád vzdělával a klasické cvičení CORE nepomáhalo, takže jsem se bolesti nedokázal zbavit. Shodou okolností jsem v té době narazil na kurz vývojové kineziologie u pana Rázla, díky čemu se na pohyb doteď dívám jinak a hlavně mi to neskutečně pomohlo. To byla pro mě asi největší inspirace.

Mohl byste nám popsat svou praxi? Čím se ve své práci jako pohybový terapeut zabýváte? 

Moje praxe začala před devíti lety klasicky jako trenér, dá se říci, bodybuildingu. Po  objevení „vývojovky“ (poznámka z Bosonožky: vývojová kineziologie) jsem se snažil její prvky co nejlépe implementovat do cvičení a po přechodu na kalisteniku i do ní. Poté jsem se začal více zabývat poruchami pohybového systému, nejvíce spjaty se zády, které jsou způsobeny například výhřezem plotének, a nakonec jsem došel ke specializaci, která řeší poruchy chodidel, nejznámější jsou například plochonoží nebo vbočené palce.

Co je vývojová kineziologie? Jaký vliv měla na vás a vaši praxi? 

Vývojová kineziologie se zabývá vývojem motoriky od miminka až do dospívání a vliv na moji praxi měla zásadní, vlastně mi převrátila fitness svět naruby a mnoho informací se stalo starým dogmatem.

Co vás nejvíce fascinuje na pohybu a jeho vztahu k tělu? 

Pořád říkám, že tělo je dokonalé, je neuvěřitelně adaptabilní a dokáže nám mnoho odpustit. Nejvíce mě fascinuje, co obecně tělo dokáže – od síly, přes pohybové dovednosti, až po zvládání těžkých podmínek, jako je například chlad.

Bóža článek  Bosonožka

Jaký je váš názor na nošení barefoot bot? 

Osobně už nosím barefoot obuv 5 let a nemůžu si je vynachválit. Já byl trochu blázen a začal jsem v nich hned běhat, nemusím asi říkat, jak mě bolely týden nohy, ale aspoň jsem díky tomu poznal, jak naše svaly v klasických botách odpočívají. Určitě se najde pár případů, kde barefoot boty nebudou vhodné bez přípravy hned nosit, ale obecně je doporučuji všem. Každý sval v těle potřebuje činnost a svaly chodidel nejsou výjimkou.

Jak by podle vás měly vypadat ideální boty? 

Pokud se nebudeme bavit o specifickém využití na zimu, léto, hory atd., tak ideálně s dostatečně širokou špičkou, tenčí podrážkou pro lepší vnímání povrchu. Boty by měly skvěle padnout, aby v nich noha nejezdila či nelítala a samozřejmě super vzhled, ať chůze dobře vypadá.

Jaké jsou podle vás hlavní výhody nošení barefoot bot a proč by se měli lidé zajímat o to, jaké boty nosí? 

Hlavní výhodou je bezesporu více místa pro chodidla, tedy i lepší možnost jejich zapojení při chůzi. Tím lze do budoucna předcházet bolestem pohybového aparátu, a proto si myslím, že by se lidé měli zajímat o to, jaké boty nosí.

Máte nějakou oblíbenou značku barefoot obuvi? A oblíbený model? 

Moje oblíbená značka je Leguano, za mě asi nejpohodlnější barefoot boty, takové bačkory na ven. Oblíbený model přímo nemám.

Jaké jsou vaše tipy pro udržení zdravých chodidel? 

Taková chůze naboso v přírodě má hned několik benefitů a zároveň udržuje vaše chodidla zdravé. Dalším tipem je chodit v něčem, co imituje bosou chůzi, například barefoot boty.

Jaký je význam správného držení těla a správného pohybu? 

Význam je jednoduchý, správné držení těla a správný pohyb vede ke zdravému fungování našeho těla, což určitě vede k zlepšení kvality života.

Máte nějaké konkrétní cvičení nebo praktiky, které byste doporučil pro posílení nohou a chodidel? 

Ohledně cvičení využívám s klienty speciální podložky, nebo některé formy masáže. Z praktik doporučuji chodit po nerovném povrchu a více vnímat přední část chodidel až po prsty a nedupat přes paty.

Jak se vy osobně staráte o zdraví svých chodidel? 

V tomhle mám tak trochu výhodu, že mé starání se o zdraví chodidel je téměř každodenní, když svým klientům předvádím cviky, tak je u toho zároveň procvičuji. Krom toho sportuji nebo chodím v barefoot botách, nic jiného už nenosím.

Co vše případným zájemcům o vaše služby nabízíte? Kde vás najdou?

V první řadě když k nám klient dorazí, tak si hned „skočí“ na podoskop a provedeme diagnostiku. Poté už podle problému řešíme poruchy funkce chodidel pomocí cviků či některých technik, nejvíce se specializujeme na plochonoží a vbočené palce. Díky zlepšení funkce našich chodidel dochází také k lepšímu napřímení celého těla, a to následně vede k řešení dalších dysbalancí a bolestí, například problémy s koleny a kyčlemi, špatné zakřivení páteře, předsunutí ramen a mnoho dalšího. Najdete nás v Ideal Move, momentálně na třech pobočkách, které jsou v Ostravě, Brně a Praze.

Co byste chtěl sdělit našim sledujícím a čtenářům ohledně pohybu, zdravých chodidel a komplexní péče o tělo? 

Všem doporučuji co nejvíce zdravého pohybu, ať už ve formě procházky nebo jakéhokoliv sportu, nejlépe v přírodě a co nejvíce barefoot. Život je totiž o pohybu.

 

Zaujal vás rozhovor s Bohuslavem? Sledujte ho na jeho Instagramu. A nezapomeňte sledovat také Bosonožku, jelikož společně chystáme další články, videa, rady a tipy.