Využijte slevu až 20 % na letní barefoot obuv

Hallux valgus: Co ho způsobuje a jak mu předejít?

Vbočený palec neboli hallux valgus je problém, kterým trpí až 25 % populace. Pro mnohé je to důvod, proč v létě nechodit v sandálech a jiných otevřených botách a také příčina nejen bolavého palce na noze ale také bolesti zad, kolen a kyčlí. Jedná se pouze o estetickou vadu nebo o závažný problém? Je možné ho vyléčit a nebo ještě lépe, je možné problémům předejít? To se dozvíte v tomto článku.

Jak poznám, že se jedná o vbočený palec

Vbočený palec na noze je způsoben deformací přednoží. Správně by měl palec chodidlo prodlužovat dopředu, v tomto případě se osa palce vychyluje směrem k ostatním prstům. V místě kloubu se poté vytváří boule, která způsobuje bolest při chůzi a bolest palce u nohy z bot. Vybočeným palcem trpí až 25 % populace, s přibývajícím věkem toto číslo stoupá. Například mezi lidmi ve věku 65 let trápí vybočený palec již 35 % z nich.

Co vbočený palec způsobuje

Příčin je hned několik. Jednou z nich je genetika. Lidé, kteří se narodí s vrozenou deformitou nártní kosti, jsou k vybočeným palcům mnohem náchylnější. Někdy geny způsobí, že se vbočené palce objeví už v dětství. Geny ale samozřejmě nejsou tou jedinou příčinou, záleží také na životním stylu. Nedostatečná péče o chodidla, nadváha, časté namáhání chodidel (například zaměstnání, které vyžaduje celodenní stání), těhotenství a špatné obutí, to vše může přispět k vybočenému palci na noze.

Vbočený palec se obvykle objevuje mezi 30. a 60. rokem a nejvíce jimi trpí ženy. To je dáno tím, že ženy častěji nosí boty s úzkou špičkou a boty na podpatku, které chodidla deformují. Zároveň častou příčinou vybočeného palce je těhotenství, kdy se v těle uvolňují vazy a nejsou poté schopné udržet chodidlo ve správném tvaru. Deformace a bolesti kloubu palce u nohy se samozřejmě týkají i mužů, kteří nevhodné boty s úzkou špičkou nosí stále častěji.

Estetická vada nebo závažný problém?

Když se začíná vbočený palec objevovat, jen málokdy je s ním spojena bolest prstů. Lidé ho tedy považují za estetickou vadu. Vbočené palce by se ale neměly brát na lehkou váhu a řešení by se mělo začít hledat hned, nejlepší je pak dodržovat několik preventivních kroků, aby k problému vůbec nedošlo. 

Hallux valgus není pouze estetická vada. Deformace totiž způsobuje změnu základního používání kloubu palce a důsledkem poté není jen bolest v palci, ale i bolest kolen, kyčlí, dokonce i zad. Když se vbočené palce nijak neřeší, obvykle problém končí operací, proto je potřeba soustředit se na řádnou prevenci a podchycení problému už na začátku.

Jak mohu vbočenému palci předejít

Možností prevence a počáteční léčby (když ještě palec nebolí) je hned několik. Všechny ale spočívají v procvičování prstů na nohou a nošení správné obuvi. Z hlediska cviků se doporučuje zejména zvedání malých předmětů ze země prsty na noze, rolování ručníku prsty nebo opakované zvedání se na špičky. Tyto cviky mají za cíl posílit celé chodidlo, tedy i prsty a klenbu. Doporučujeme je každému, i těm, kteří netrpí vbočenými palci. Kromě cviků můžete zkusit korektory prstů, masáže chodidel nebo teplé koupele.

  

Nejdůležitějším krokem v rámci prevence i řešení samotného problému je zvolení správné obuvi. Dnes má většina bot zakončení do špičky, prsty se pak tlačí k sobě a postupně jsou tak deformovány. Vše ještě doplňují podpatky, které přenáší další váhu na už tak namáhané prsty. Aby chodidla mohla být co nejzdravější, potřebují dostatek prostoru, možnost posilnit veškeré svaly a získat zpět stabilitu. Nejvhodnější je tak barefoot obuv, která ve špičce anatomicky kopíruje tvar prstů a nijak je tedy nedeformuje, navíc téměř neovlivňuje chodidlo při pohybu. Díky tomu se v chodidle mohou posílit veškeré svaly a vazy a předejít tak vbočeným palcům nebo je i v případě již existujícího problému narovnat.


Barefoot boty dnes vyrábí už nespočet výrobců, pro které je zdraví chodidel na prvním místě. My vybíráme ty nejlepší z nich, veškerou nabídku si můžete prohlédnout zde. Pokud byste se chtěli o barefoot botách dozvědět více přečtěte si tento článek.