Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Objevte s Bosonožkou krásy Kokořínska

Nevíte, kam s barefoot obuví v létě vyrazit? Inspirujte se naším článkem a objevte krásy Kokořínska. Představíme vám tipy na místa, která rozhodně stojí za návštěvu.

Bližší informace o Kokořínsku

Krajina pískovcových skal s nádhernými jezery, mokřady a drobnými vodními toky přesně tak lze popsat Kokořínsko. Oblast se pyšní mnoha hrady a zříceninami na vrcholech kopců či bohatou lidovou architekturou s malebnými vesničkami. Jedná se o chráněnou krajinnou oblast na území Středočeského, Libereckého a Ústeckého kraje o rozloze cca 410 km². Mezi její nejznámější obdivovatele patřil Karel Hynek Mácha, jehož jméno se často objevuje i v samotném názvu oblasti Kokořínsko - Máchův kraj.

Jaká místa určitě nevynechat

Vyrazte s barefoot obuví poznávat krásy této krajiny. Pokud nevíte, jaká místa navštívit, inspirujte se našimi tipy.

Hrad Kokořín


atributy  Hrad Kokořín (3)

Dominantou Kokořínska, je jak jinak než hrad Kokořín, který byl postaven v první polovině 14. století pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. Romantický hrad patří k oblíbeným a turisty často navštěvovaným místům a znát ho můžete například ze známé české pohádky Princezna se zlatou hvězdou. 

K hradu se lze dostat pomocí dvou cest. Jedna z nich vede po schodech a druhou variantou je o něco delší trasa, která je však přístupná i pro kočárky s malými dětmi. V rámci prohlídky hradu doporučujeme určitě navštívit hradní věž, ze které se vám naskytne výhled na celé zalesněné Kokořínsko.

V blízkosti hradu se nachází i vyhlídka Máchova skála, která také nabízí krásný výhled na okolí hradu Kokořín.

hrad kokořín

Čertovy hlavy

atributy _ Čertovy hlavy

Toto specifické místo byste rozhodně měli při výletech po Kokořínsku navštívit. Čertovy hlavy se nachází nedaleko obce Želízy ve Středočeském kraji a vznikly již v první polovině 19. století a dodnes patří k největším uměleckým dílům vytesaných v přírodě. 

Výlet je vhodný pro rodiny s dětmi, vzhledem ke kopcovitému a mnohdy méně přístupnému terénu však nedoporučujeme brát kočárky. Celkově se jedná o nenáročnou trasu neboť parkoviště je od místa vzdálené pouhé 3 km.

Výhodou je i široká nabídka výletů po okolí. Za zmínku stojí také jeskyně Klácelka, kde naleznete například reliéfy Jana Žižky či Prokopa Holého.

čertovy hlavy

Lysá skála

atributy _ Lysá skála

Jste-li fanouškem akčních výletů, doporučujeme krátký výšlap na Lysou skálu. Jeden z nejzajímavějších vrcholů Kokořínska a Máchova kraje, známý také pod názvem Spící panna, jelikož tvar skály připomíná bohatě nakadeřenou hlavu spící dívky. Skála se nachází cca 1,5 km severně od obce Provodín a nabízí široký výhled do okolí. 

Výstup na Lysou skálu je tvořen dvěma naprosto odlišnými etapami. První část výletu je po pěšině obklopenou pastvinami vedoucí malou alejí. Finální úsek představuje krátký výstup přímo po skále, kde jsou v nejprudších částech k jištění i lana.

lysá skála2

Autor: LaSo – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26278711

Hrad Bezděz

atributy _ Hrad Bezděz

Za zmínku stojí také hrad Bezděz, který patří k nejnavštěvovanějším místům této chráněné oblasti. Nachází se na vysokém kopci Velký Bezděz a stejně jako předešlý hrad Kokořín i hrad Bezděz se pyšní impozantním výhledem z Velké věže. V případě dobré viditelnosti se vám naskytne výhled do širokého okolí i na Máchovo jezero.

Ačkoliv se na první pohled může lesní cesta k hradu zdát vhodná pro kola či kočárky, doporučujeme je spíše vynechat, jelikož od první brány se stoupá k hradu stezkou plnou kamenů.

Hrad Bezděz2

Autor: Jan Sovka aka sovicka – Vlastní dílo, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2071061

Máchovo jezero

atributy _ Macháč

Naším posledním tipem je Máchovo jezero lidově známé spíš pod názvem Mácháč. Jedná se o jeden z největších rybníků v České republice s hezkými plážemi. 

Jezero naleznete nedaleko města Doksy v Libereckém kraji. Pokud místo lenošení na pláži chcete poznat okolí jezera, vyražte s dětmi na Naučnou stezku Se Čtyřlístkem, která vám zabere okolo 3 hodin. Stezka vede po zelené turistické trase okolo Máchova jezera a zavede Vás až do Muzea Čtyřlístku, které se nachází na zámku Doksy.

Máchovo jezero

Autor: Michael Kümmling – Vlastní dílo, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=973187

 

Na zmiňované výlety doporučujeme vzít barefoot tenisky, sportovní boty či obuv do vody, pokud byste se rozhodli zaplavat si v Máchovo jezeře. 

Závěrem článku připomínáme, že pokud s barefoot obuví teprve začínáte postupujte podle našich tipů ohledně přechodu na barefoot obuv a chodidla zbytečně nenamáhejte.