Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Dominantní palec: co je to a kdy jej řešit

Pojem dominantní palec zaznívá téměř v každém našem článku. Zjistěte, co dominantní palec znamená, jak vypadá, kdo ho může mít a jak dochází k jeho vzniku.

Co je to dominantní palec?

Dominantní palec máte v případě, pokud je váš palec významně delší než zbylé prsty na nohou. Noha tak působí štíhleji a vypadá delší. Často bývá takové chodidlo označované jako egyptské. Zároveň se jedná o nejběžnější typ chodidla, který se vyskytuje téměř u 50 % populace.

Jak by měly vypadat barefoot boty

Jak poznat, že mám dominantní palec

Dominantní palec poznáte jednoduše. Pokud se vám palec zdá větší, než ostatní prsty, máte dominantní palec. Jestli si nejste jisti, mrkněte na fotografie různých chodidel níže a provnejte je s vašimi.

Typy chodidel

Jak se o chodidlo s dominantním palcem starat?

Pokud máte dominantní palec, je důležité být pečlivý ve výběru obuvi. Kupujte si boty s prostornou špičkou, která prstům zajistí v obuvi dostatek místa na volný pohyb. Boty vybírejte důkladně, pokud pociťujete, že vás obuv tlačí, doporučujeme boty vyměnit.

Na co si dávat pozor

Osoby s dominantními palci kladou největší zátěž při chůzi právě na palec a nárt a jsou tak náchylnější ke vzniku vbočených palců, tzv. halluxů. Nepravidelné zatížení může vést také ke snížení stability v oblasti kotníků a achilovek. Obecně doimnantní palec neobnáší žádné větší nevýhody. Samotný palec má vlastní svaly a vždy se podílí nejvíce na opoře a odrazu při chůzi. 

Hallux valgus (vbočený palec)

Jak dochází ke vzniku dominantního palce?

Chodidlo s dominantním palcem je jedním z typů chodidla, dominantní palec je tedy geneticky daný. Tendence ke vzniku dominantního palce může souviset s genetikou jedince, tak špatnými návyky při chůzi či nošení nekvalitní obuvi. 

Jaké značky můžeme pro dominantní palec doporučit?

Každý dominantní palec může být jinak posazený. Některé se spíše vytáčí do prostoru a celé chodidlo má tak tvar banánu, některé jsou viditelně delší než ostatní prsty, ale normálně v rovině. Důležité je tedy tvar vámi vybrané obuvi, především ve špičce, porovnat s tvarem vašich chodidel.

Pokud nevíte jakou obuv pro vaše chodidla zvolit, přečtěte si naše následující doporučení a vyberte si boty, které poskytnou palcům dostatek místa. Vyzkoušejte značky Be Lenka, Pegres, Aylla, Froddo (nová řada BF), Sole Runner, Freet, Baby Bare, některé modely Protetika, Jonap B7, a Bundgaard.

Barefoot boty pro děti s dominantním palcem

Naším prvním doporučením je model tenisek Be Lenka - Fluid. Ten je navržen s důrazem na funkčnost a design, není však určen na sportování. Svršek je tvořen z prémiového nubuku i hladké kůže. Obuvi má textilní podšívku a vyjímatelnou stélku s příjemným povrchem. Široký střih bot a ergonomicky tvarovaná špička zaručuje dostatečný prostor pro prsty, které se tak mohou volně a přirozeně pohybovat. 

Celoroční boty Koel - Danny využijete od jara do podzimu. Podšívku tvoří jemná kůže. Tenká podešev z přírodní gumy zaručuje dobrou otěruvzdornost a vysokou flexibilitu. Samozřejmostí je praktický okop, nulový drop a anatomický tvar špičky. 

Extrémně lehká kotníková obuv Superfit - Superfree by neměla uniknout vaší pozornosti. Podešev bot je tužší, avšak bez jakéhokoliv vyvýšení či podpory klenby. Koženou stélku lze z obuvi snadno vyjmout. Jedná se o ideální model pro užší nožky ve tvaru ploutviček, pojmou i vyšší nárt. 

Za zmínku stojí páskové sandálky Froddo - Flexy, jež se vyrábí ve dvou řadách – Lia a Avi. Model Lia, který má otevřenou špičku a patu, je dostupný ve velikostech 27 až 40. Sandály Flexy Avi mají lehce krytou špičku a pásek přes prsty. Jsou vhodné pro menší děti, které nosí velikosti 20 až 27. Obě řady nemají vnitřní švy, za to se pyšní mírným polstrováním okolo paty, jež zajišťuje maximální pohodlí při chůzi. Jednoduché a rychlé obutí zajišťuje zapínání na suchý zip přes prsty a nárt.

Barefoot sandálky Froddo Flexy

Barefoot boty pro dospělé s dominantním palcem

Vhodnou obuví jsou například unisex celokožené tenisky Peerko - Classic 2.0, které byly navrženy ve spolupráci s fyzioterapeuty. Propracovaný střih padne jak širším, tak užším chodidlům. Boty jsou navíc vyrobeny z kvalitní kůže za použití lepidel na vodní bázi a bez rozpouštědel.

Velmi prostornou špičku bot nabízí kotníková obuv německé kvality Sole Runner - Transition Vario 3. Boty mají vyjímatelnou fleecovou stélku bez podpory klenby, nulový drop a vysoce flexibilní 6mm protiskluzovou podešev. Samozřejmostí je jednoduchý nadčasový design, který je díky svému zpracování vhodný na celoroční nošení i do terénu.