4 důvody, proč vám boty možná ničí chodidla

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký vliv má obuv na zdraví celého vašeho těla? Chodidla jsou základ našeho pohybového systému a přímo ovlivňují nejen fungování nohou, ale celého těla. Špatně zvolené boty tak mohou způsobit spoustu problémů jako bolest chodidel, bolest prstů, vbočené palce, zborcené klenby, bolest kolen či zad. Jak poznat, které boty jsou ty pravé a kterým se raději obloukem vyhnout? V tomto článku se dozvíte 4 důvody, proč vám boty možná ničí chodidla.

20201204-223

1. Moc úzké boty

Nejčastějším problémem jsou úzké boty, a to zejména v oblasti špičky. Schválně se podívejte na klasické boty. Téměř všechny jsou střiženy tak, že se špička boty zužuje na obou stranách. Teď se podívejte na své chodidlo. Něco tady nehraje, že? Špičaté boty na nohu nepatří, prsty nohou potřebují prostor pro pohyb. Ten je obzvlášť důležitý u dětí, kterým se chodidla teprve vyvíjí a úzké boty mohou vývoj chodidla negativně ovlivnit. U dospělých úzké boty způsobují bolesti chodidel a prstů, vbočený palec neboli hallux valgus, často v důsledku úzké boty dojde ke zborcení příčné nožní klenby, noha pak nefunguje jak má a nakonec může tento celý soubor problémů vézt až k bolesti zad.

porovnání

2. Moc malé a nepadnoucí boty

S malými a nepadnoucími botami doporučujeme udělat hodně rychlý proces, a to poslat je dál. Pokud jsou boty v dobré kondici, darujte je, pokud jsou vynošené, šup s nimi do koše. Nepadnoucí boty mohou vašim chodidlům způsobit spoustu neplechy, odpírají jim potřebný prostor, způsobují puchýře, oděrky nebo deformity. Pokud je obuv moc těsná, omezuje v nohou přirozený krevní oběh a nohy se dostatečně neprokrvují a natékají. Pokud tedy cítíte, že vás stávající obuv jen trošku tlačí, podívejte se po nových, nejlépe zdravých botách.

Tip: Děti obvykle nedokážou poznat, jestli jim boty sedí nebo zda z nich už vyrostly, je tedy potřeba pravidelně kontrolovat, zda už není čas na větší botky. Nejlepším pomocníkem je tento návod.

Takto by to mělo vypadat (1)

 3. Tvrdá podrážka

Chodidla byla stvořena pro chůzi naboso, proto potřebují boty s flexibilní podrážkou, která nebude omezovat jejich přirozený pohyb. Tvrdá podrážka způsobí opak, nohám zamezí v jejich přirozeném pohybu – tzv. odvalu chodidla, při kterém se postupně zapojují všechny svaly, šlachy a kosti. To je například velmi důležité pro děti, které se potřebují naučit, jak správně našlapovat na různé povrchy. Když pod podrážkou nic necítí, nebo je tvrdá podešev nepustí do přirozeného pohybu, jde to těžko. Schválně zkuste jednu ze svých bot ohnout do všech směrů. Nejde to? Možná je čas podívat se po lepší variantě. 

20201204-13

4. Podpatky, podpatky, podpatky

Asi se všichni shodneme, že je opravdu těžké nalézt boty na podpatku, ve kterých nezačnou chodidla bolet po hodině nošení. Lodičky a ostatně všechny boty na podpatcích jsou tou nejhorší volbou pro vaše chodidla. Obvykle jsou moc úzké, tlačí na patě a navíc ničí balanc mezi patou a špičkou. Správně by měla být váha celého těla rovnoměrně rozprostřená mezi patu a špičku. Když si ale obujeme podpatky, váha se najednou celá nakupí na špičku, na což není připravena. A protože zbytek těla musí tuto změnu rozložení váhy korelovat, dojde k posunu těžiště těla, tělo se začne hrbit a páteř deformovat. U nejvyšších podpatků může být váha rozprostřena místo 50:50 až 90:10. Časté nošení podpatků vede k bolestem chodidel, zad a trvalým problémům.

BLifestyle dospeli-15

Padly vám do oka boty na obrázku? Najdete je tady.

Jaké je tedy řešení?

Řešení je jednoduché, vsaďte na barefoot nebo kompromisní boty. Pro ty je totiž zdraví chodidel na prvním místě. Barefoot obuv je dostatečně široká a to zejména v oblasti špičky, kde dopřává prstům prostor. Díky tenké a flexibilní podrážce umožňuje volný pohyb a kontakt s povrchem, po kterém jdeme. Když děti barefoot boty obují už v útlém věku, mohou mnoha problémům předejít úplně. 

Kompromisní boty mají často o trochu tvrdší nebo vyšší podrážku či zpevněný opatek, i tak jsou ale skvělou volbou pro někoho, komu barefoot boty nevyhovují, ať už z hlediska zdravotních důvodů nebo osobní preference.

Přechod na barefoot boty je velmi jednoduchý, stačí si sobě nebo dítku přeměřit nohu podle tohoto návodu a vybrat si z naší nabídky barefoot bot od značek z celého světa, a to pro děti i dospělé. Tak které si vyberete vy?