Využijte slevu až 20 % na letní barefoot obuv

První botičky – proč na nich záleží a kdy vyrazit do obchodu

Období prvních krůčků. Dítko se začíná zvedat, opírat se o nábytek a pomalu objevovat svět na dvou nohách. Vaše první reakce je pravděpodobně schovat všechny křehké a nebezpečné věci, na které dítě ze sedu nedosáhlo. Poté ale přijdou otázky: A co boty? Kdy koupit první boty pro děti, v čem by mělo dítko chodit doma a v čem venku? Důležité otázky, na které rádi odpovíme.

2019-06-08_11-21-36_1

Kdy je čas na první botičky?

Lidská noha je zrozená pro chůzi naboso a proto je ideální, když si dítě může své první kroky procvičovat bez bot. To samozřejmě není vždy možné, například v zimě není úplně ta nejlepší volba vyrazit ven bosky. Odpověď na otázku „kdy koupit první dětské boty“ je tedy velmi individuální.

Proto doporučujeme následující: 

Pokud dítě začíná chodit v létě, nechte ho chodit venku po měkkých a bezpečných površích (tráva nebo písek) bosky a s nákupem bot nemusíte spěchat. Pokud se bojíte poranění nožky nebo i z hygienických důvodů chcete malou nožku ochránit před vnějšími vlivy, pořiďte kožené capáčky. Ty nohu dostatečně ochrání a přitom ji nechají naprosto volně se pohybovat. 

Pokud začíná dítě chodit v zimě, poohlédněte se po prvních botičkách hned (jaké boty vybrat vám poradíme níže). Doma doporučujeme nechat dítě chodit naboso nebo v ponožkách po měkkých površích jako koberec. Tvrdé a jednolité povrchy (plovoucí podlaha, dlažba) nejsou pro správný vývoj chodidel ideální. Pokud tedy doma žádné koberce nemáte, řešením je rozložit různě po podlaze bytu menší koberečky nebo rohožky a uniformní povrch tak rozčlenit a udělat ho pro malé nožky zajímavějším. Pokud máte vyloženě chladné podlahy, doporučujeme měkké capáčky, které nohu neomezují a přitom ochrání před prochladnutím. 

20201127-224

Botičky na obrázku jsou od značky Tikki Shoes.

Výběr správných bot je v prvních letech stěžejní

Dětská noha se vyvíjí poměrně rychle. Formují se kosti, které jsou zpočátku velmi měkké a chrupavčité a až postupně se zpevňují. Proto špatně padnoucí boty mohou mít fatální následky na poddajné nožky, které jsou díky svým vlastnostem velmi náchylné k jakýmkoliv deformacím. 

Většina novorozenců se narodí s naprosto zdravou nožkou. Když se ale děti sejdou v první třídě, spousta z nich už má nožky deformované s náběhem na další problémy. Důvodem jsou nejčastěji špatné boty. Ty jsou obvykle moc úzké se špatným tvarem špičky, s podpatkem a s podrážkou tvrdou jako kámen. Takové boty nedovolují chodidlům správně se vyvinout, protože je omezují v přirozeném pohybu a dokonce i v přirozeném růstu a deformují je. Lidská noha je dokonalý nástroj a není třeba ji nijak podpírat, vyztužovat ani sešněrovávat, aby lépe fungovala. Ba právě naopak. Je třeba jí poskytnout volnost, aby se vyvinula sama ke své dokonalosti, zesílila a mohla sloužit po celý zbytek života.

20201127-242

Capáčky na obrázku jsou od značky Attipas.

Jak vybrat první botičky?

První botičky by měly být takové, které nohu neomezují, nijak nepodpírají a vlastně by je dítě na noze mělo vnímat úplně minimálně. Pokud je dítě obuje a udělá pár krůčků, rozdíl mezi chůzí naboso a v těchto botičkách by měl být minimální. Dá se to i jednoduše říci tak, že by dítě mělo dokonale ovládat boty a nesmí to být naopak, kdy boty ovládají pohyb dítěte, což se u klasických tvrdých bot často děje. Poznáte to tak, že dítě klasické boty obuje a najednou začne jeho chůze připomínat nepřirozenou chůzi robota. Dítě nepřirozeně zvedá kolínka, případně hlasitě plácá podrážkami bot o podlahu. Obojí značí nesprávně zvolenou obuv. 

U padnoucích a vhodně zvolených měkkých bot naopak dítě velmi brzy po obutí začne přirozeně běhat, boty ho přestanou zajímat, protože mu v ničem nepřekáží, tak je přestává vnímat a zájem dítěte si získají úplně jiné podněty než to, co mu to rodiče obuli na nohu. Jako dětské boty pro první krůčky proto doporučujeme minimalistické capáčky nebo boty pro první krůčky. Boty z obou kategorií jsou měkké a lehké botky s velmi tenkou koženou nebo gumovou podrážkou. Plní přesně tu úlohu, kterou plnit mají. Nohu chrání před vnějšími vlivy, což znamená že ji zahřejí, ochrání například před pořezáním a zamezí uklouznutí na hladkých površích. Chodidla se v nich mohou nadále vyvíjet a posilovat, aniž by je bota jakkoli omezovala. 

20201130-3 (1)

Takto flexibilní capáčky od značky Tikki Shoes koupíte na Bosonožce.

Jak poznám, které capáčky jsou vhodné?

Aby se dětská chodidla vyvíjela správně, musí první botičky splňovat několik kritérií:

  • Dostatek prostoru pro prsty – správný tvar špičky je nejdůležitější. Prsty potřebují prostor pro vývoj, aby se roztáhly do přirozeného vějířku. První botičky by tedy měly odpovídat tvaru chodidla.
  • Flexibilní podrážka – při chůzi i běhu se chodidlo potřebuje ohýbat, to ale v tvrdé botě není možné, volte tedy boty s měkkou podrážkou, kterou lze ohnout jako vidíte na obrázku výše.
  • Tenká podrážka – ve tvrdé a vysoké podrážce vaše dítě vůbec nebude tušit, kam šlape. Nenaučí se, jak našlapovat na různé povrchy, protože pod nohama nebude nic cítit. Ve správných capáčcích ucítí nerovnosti na povrchu a naučí se správně našlapovat a posílí celé chodidlo.
  • Lehká bota – první dětské boty by měly co nejvíce simulovat chůzi naboso, dítě by je tedy na nohách nemělo skoro cítit. Těžká bota navíc zbytečně zatěžuje pohybový aparát dítěte a deformuje přirozené vzorce pohybu dítěte (dítě zvedá kolena, dupe).
  • Nulový rozdíl mezi patou a špičkou – bosky je váha celého těla rovnoměrně rozprostřená mezi patu a špičku. Tak by to mělo být i v botách. Pokud přidáme cokoliv pod patu (podpatek), mění se poloha těžiště těla a dítě se může začít hrbit.
  • Protiskluzová podrážka – děti se stabilitě teprve učí, proto na kluzkých površích doporučujeme dětské capáčky s protiskluzovou podrážkou (například z gumy).

20201127-231

Capáčky na obrázku jsou od značky Tikki Shoes.

Kde můžu takové boty pořídit? 

Boty, které splňují všechna zmíněná kritéria, jsou barefoot boty. Na Bosonožce naleznete barefoot capáčky pro první krůčky, které zajistí zdravý vývoj chodidel. Navíc mají veselé designy, které si vaše děti zamilují. Mezi naše nejoblíbenější značky patří například Lait et Miel, Tikki Shoes nebo Attipas. Pokud byste si nevěděli rady s velikostmi, mrkněte na tento článek

V kterých capáčcích vaše dítě vyrazí za prvními krůčky?

Tipy na první capáčky