Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Proč barefoot boty pro děti

Bosé chůzi nejen u dětí se věnuje spousta studií. Výsledky se mnohdy liší nebo jsou nejasné a z rozhodnutí, zda dítěti dát barefoot obuv, se stává nelehký úkol. V následujících řádcích najdete, proč stojí za to se nad bosobotami pro děti zamyslet.

 dětské barefoot tenisky pegres

Boty na obrázku jsou od značky Pegres.

Co jsou barefoot boty

Barefoot obuv simuluje chůzi naboso. Přináší všechny její výhody a navíc oproti chůzi naboso nohy chrání před zraněním například střepy či trny a nepřízní počasí. Barefoot obuv by měla poskytovat nohám dostatek prostoru, aby se v nich mohly pohybovat co nejpřirozeněji. Prsty mohou utvořit vějířek a nejsou nijak deformovány. Palec tak zaujme přímou polohu a noha se o něj může při chůzi plnohodnotně opřít. Zároveň není v botách nadbytečná podpora, protože zdravá noha žádnou nepotřebuje.

dětské barefoot tenisky DD Step

Boty na obrázku jsou od značky D.D.Step.

Všechno má svá rizika

Nalijme si čistého vína. Chůze v barefoot obuvi může být kvůli minimu opory a ochrany riskantní, zvláště u malých dětí. Před koupí prvních bot je potřeba vědět, zda jsou barefooty pro vaše děti to pravé.

5 důvodu proč dětem vybrat barefoot boty

 1. Nebrání ve vývoji
 2. Přirozeně posilují chodidla
 3. Pomáhají vybudovat silné tělo
 4. Zpětná vazba ze země
 5. Umožňují bosou chůzi bez zranění

 

 

 

1. Nebrání ve vývoji

Pokud nemají děti nějaké vrozené onemocnění nebo vadu, rodí se se zdravými chodidly. K běžně známým deformacím jako je hallux valgus nebo kladívkové prsty, dochází až s nošením nevhodné obuvi. A protože se dětská noha neustále vyvíjí –⁠ roste, posiluje, děti se učí chodidla správně používat, našlapovat a objevují nové pohyby, nemělo by být zdravému vývoji zabráněno. Při chůzi v pevných a uzavřených botách s velkou podporou klenby obuv v podstatě pracuje za dětskou nožičku, která se tím nemůže přirozeně posilovat.

Dobře zvolené a padnoucí barefoot boty nebrání dětské nožce ve vývoji. Prsty nejsou utlačovány a mohou zaujmout svou přirozenou polohu –⁠ roztáhnout se do vějířku. Obuv dítě nikde netlačí, nezpůsobuje otlaky, puchýře ani jiné deformace. Chodidlo má dostatek prostoru růst a posílit se.

dětské barefoot capáčky jack&lilydětské barefoot capáčky jack&lily slunecnice

2. Přirozeně posilují chodidla

Po narození je chodidlo zcela ploché, klenba se vytváří až v batolecím věku. Zároveň jsou chodidla batolat tvořena chrupavkou, což znamená, že první léta jejich života jsou z hlediska vývoje chodidel velmi důležitá. Bosá chůze přirozenou cestou posiluje chodila, kdežto konvenční obuv odvádí veškerou práci za ně. Je to zejména kvůli tuhosti podrážky a podpoře klenby, která je v obuvi zdravého jedince naprosto nadbytečná. Pro první krůčky tvrdá obuv rozhodně není vhodná, protože neumožňuje dostatečné posílení chodidel, která vlivem podpory zleniví.

dětské barefoot boty do vody VivoBarefoot

3. Pomáhají vybudovat silné tělo

Barefoot boty mohou pomoci s budováním správného tělesného postoje. Proč? Je to kvůli nulovému dropu, který je jedním z nutných parametrů barefoot obuvi. Drop představuje rozdíl ve výšce tlumení mezi patou a špičkou. Čím vyšší drop, tím vyšší je sklon chodidla. U většiny konvenčních bot je pata zvednutá výše než špička, což může způsobovat nevědomé naklonění celého těla dopředu. Pro jedince je pak náročnější udržet vzpřímený postoj a dochází k bolestem zad a krční páteře.

Nulový drop znamená, že mezi patou a špičkou není výškově žádný rozdíl. Podrážka je tedy zcela plochá a chodidlo je stejně vysoko od země v patě i špičce. To udržuje tělo vyrované a hmotnost je rovnoměrně rozprostřena po celém chodidle. Tělo a především nohy se pak díky absenci klenby a přirozenému pohybu posilují, což podporuje vzpřímený růst.

4. Zpětná vazba ze země

Na celém těle se nacházejí shluky proprioceptivních senzorů, které pomáhají udržovat rovnováhu. Protože jsou chodidla při stoji a chůzi jedinou částí těla, která se dotýká země, nachází se na nich velké množství těchto senzorů. Díky barefoot obuvi mohou všechna nervová zakončení chodidel pracovat naplno a do mozku se dostanou kompletní informace o tom, co se děje pod chodidly. Dítě si více dává pozor, kam šlape, uvědomuje si každý krok, učí se správně našlapovat a rozvíjí motoriku.

bosá dětská chodidla

5. Umožňují bosou chůzi bez zranění

Chození úplně bosky je sice skvělé, ale v mnoha případech nemusí být komfortní, ani společensky přijatelné. Musíme tedy vzít v úvahu prostředí, ve kterém se dítě nachází. Málo rodičů by si přálo, aby jejich dítko chodilo po ulicích nebo v parku bosé – všude tam čekají nástrahy jako jsou psí výkaly, špína, sklo a jiná nebezpečí. Barefoot boty mají všechny výhody bosé chůze a zároveň nohy chrání před zraněním a chladem a jako bonus vypadají dobře.

barefoot tenisky Fare Bare

Boty na obrázku jsou od značky Fare Bare.

Boty nejsou vše

Pamatujete, že barefoot obuv je jen obal. Je pouze prostředkem k bosé chůzi. Barefoot boty nejsou samospásné a nezaručují, že se nožky vašeho dítěte správně vyvinou. Nezapomeňte proto dbát na pravidelnou péči o chodidla a jakoukoliv nesrovnalost řešte včas a s odborníkem.