Vložky do bot a barefoot

Možná si říkáte, vždyť barefoot boty a vložky, to se vylučuje. Barefoot boty mají za úkol co nejvěrněji simulovat bosou chůzi, ale to neznamená, že s vložkou by to nešlo. Jak by ale měla taková vložka do bot vypadat, abychom si prožitek z bosé chůze mohli užít opravdu naplno? To se dozvíte v následujících řádcích.

Barefoot vložky do bot 6-1

Druhy vložek do bot

Není vložka jako vložka. Na trhu jich existuje spousta a kžadá z nich plní jiný účel. Některou použijete, když vám jsou boty příliš velké, jinou zas pro kompenzaci zdravotních problémů. Pojďme si představit druhy vložek do bot:

  •    Ortopedické vložky nebo také vložky zdravotní mají za úkol podporovat problematickou část chodidla, která je oslabená nebo bolestivá. Takové vložky podepírají příčnou a podélnou klenbu a pomáhají chodidlům při nadměrné zátěži. Univerzální ortopedické vložky se dají koupit v lékárně, případě je vytváří ortoped na míru.
  •    Podpatěnka, jak už název napovídá, se vkládá pod patu, čímž pomáhá tlumit nárazy a odlehčuje patní kost. Využívá se při bolestech paty a patní ostruze. V případě patní ostruhy se pak využívá speciální podpatěnka s dírou uprostřed, aby na patní kost nepůsobil žádný tlak. Vložením podpatěnky do boty se zvyšuje náklon těla směrem dopředu, zvyšuje se tedy i celková výška dropu obuvi.
  •    Gelové vložky mají na různých místech různou koncentraci a typ gelu. To znamená, že měkčí gel tlumí nárazy chodidel a minimalizuje otřesy, tvrdší gel podporuje klenbu. Mohou působit antibakteriálně. 
  •    Termovložky nastupují na scénu především s příchodem chladnějších dní. Mají za úkol udržet teplo v obuvi. O to se starají různými způsoby – například aluminiovou vrstvou, která nepropustí teplo ven a izoluje tak chodidla od studených povrchů, nebo použitím vlny.
    •    Vlněné vložky do bot se nejčastěji vyrábí z vlny merino, která má výborné tepelné a izolační vlastnosti. Ovčí rouno hřeje a zároveň saje pot.
    •    Vyšší dívčí jsou takzvané vyhřívané vložky. Jedná se o speciální vložky, které pomocí baterie nebo jiného akumulátoru vyhřívají chodidla a boty do požadované teploty.

Barefoot vložky do bot 3-1

Jak by měly vypadat vložky do barefoot bot

Je vám v zimě chladno od noh? Že kvůli tenké podrážce barefoot boty raději necháte hluboko v botníku? Vložením správné vložky do bot o hlavní benefity barefoot obuvi nepřijdete. Pokud nemáte žádný zdravotní problém, který by bylo třeba řešit s odborníkem, a rádi byste se obouvali “echt barefoot”, vybírejte vložky do barefoot obuvi podle následujících parametrů:

  •    Žádná podpora klenby – vložky by neměly mít po celé své délce a šířce žádné vyvýšené místo. V barefoot obuvi je podpora klenby nežádoucí, aby se mohla chodidla přirozeně posilovat chůzí, v čemž by jim vytvarovaná vložka mohla zabránit.
  •    Žádné vyvýšení pod patou – stejně tak vyvýšení pod patou ulehčuje chodidlům práci. Dojde také ke zvýšení náklonu chodidla, což může způsobit problém s držením těla. Zkrátka i samotné vložky by měly mít nulový drop, tedy být rovné jako placka.
  •    Dostatečná šířka vložky – Protože barefoot boty mají narozdíl od většiny konvenční obuvi anatomický tvar, aby se mohly prsty pořádně roztáhnout a při chůzi plnit svou funkci, mohla by být šířka některých běžně prodávaných vložek nedostačující. Pokud byste se s takovým problémem potýkali, kupte co největší vložky (často jsou ty určené pro muže širší) a obstřihněte je do požadovaných rozměrů.

Pokud však trpíte patními ostruhami nebo jinou bolestí v chodidlech, nezapomeňte obuv včetně vložek včas řešit s odborníky. Ani ortopedické vložky nebo jiné pomůcky se s barefoot botami nevylučují. Může vám vyhovovat například šířka barefoot obuvi, ale vaše klenba zkrátka potřebuje podporu nebo potřebujete minimalizovat nárazy kvůli problémy s koleny.

Jak se o stélky starat

Vzhledem k tomu, že je pocení nohou zcela běžným jevem a stélka slouží mimo jiné k pohlcování vlhkosti v obuvi, je potřeba po použití obuv vyvětrat a případně nechat vysušit nasáklou stélku tak, aby při dalším použití dobře sloužila. Některé stélky lze ručně přeprat nebo v případě gelových otřít mokrým hadříkem. Aby vám vložky v obuvi co nejdéle vydržely, nezapomeňte si před prvním použitím přečíst pokyny k péči.

Kde koupit vložky do barefoot bot

Barefoot stélky na celý rok

Barefoot stélky Justar využijete v obuvi po celý rok. Tyto vložky tlumí nárazy, absorbují vlhkost a změkčují došlap. Jsou vyrobeny z polyesteru, jsou měkké a dobře izolují. Vzhledem k dobrým izolačním vlastnostem se stélky hodí i do chladnějšího období.

Barefoot vložky do bot 7-1

Barefoot stélky na letní období

Jestli hledáte kvalitní vložky, které jsou dostatečně široké, mrkněte na Barefoot stélky FROTÉ. Jsou navrženy přímo pro barefoot obuv, která má anatomicky tvarované špičky. Stélky jsou vyrobeny z kvalitní latexové pěny, která zaručuje výbornou savost, změkčuje došlap a tlumí otřesy vznikající při chůzi. Na povrchu najdete bavlněné froté, to se pro změnu stará o provzdušnění. Stélky doporučujeme ve špici zastřihnout dle přesného tvaru obuvi. Na Bosonožce je najdete ve všech běžných velikostech pro dospělé.

Barefoot vložky do bot 5-1

Barefoot stélky na zimu

Na zimu doporučujeme výše zmíněnou vlnu. Zimní vlněné stélky VLNATEX jsou vyrobeny z pravého ovčího rouna, které výborně hřeje a saje pot. Zároveň se pyšní měkkostí a velkou flexibilitou. Vložky lze stříhat do požadovaného tvaru a velikosti.

Barefoot vložky do bot 4-1

Co dalšího se dozvíte o barefoot obouvání?