Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Jak vybrat správné ponožky

Přestože řada lidí vnímá výběr ponožek jako rutinní záležitost, které není třeba věnovat více pozornosti, rozhodli jsme se přesvědčit vás o opaku. Volba ponožek totiž ve spoustě případech může výrazně ovlivnit celkový pocit z chůze. Věnujte pár minut našemu článku a dopřejte si pohodlí při každém kroku.

Barefoot ponožky Melton 5ks

V tomto článku najdete:

 1. Hlavní rozdělení dle délky ponožek
 2. Rozdělení dle typů ponožek
 3. Rozdělení podle parametrů
  1. Velikost
  2. Materiál
 4. Shrnutí na závěr

Hlavní rozdělení dle délky ponožek

Určitě vás nepřekvapí, že ponožky dělíme do několika druhů dle jejich výšky. Jedná se o takzvané neviditelné ponožky, ponožky nad kotníky a ponožky pod kotníky či do poloviny lýtek. Mezi další známé typy patří nadkolenky, kompresní ponožky a v poslední řadě také ponožkoboty. 

Neviditelné ponožky

Ideální ponožky na letní období. Délka ponožek byla vymyšlená tak, aby v nízkých botách nebyly vidět. Často se však se můžete potýkat s tím, že dojde ke srolování ponožek, čímž mohou vznikat puchýře nebo jiné otlaky. 

Ponožky pod kotníky

Tento typ ponožek neposkytuje noze žádnou fixaci či zpevnění nohy nad kotníkem. Na druhou stranu perfektně odvádí vlhkost od chodidla směrem ven z boty a drží nohu v obuvi. Mezi nevýhody patří riziko sjíždění ponožky po patě směrem dolů, což může vést ke vzniku puchýřů, odřenin či otlačenin na chodidle a také nižší teplotní komfort. Nejčastější využití nacházejí tyto ponožky při sálových sportech jako je squash, volejbal či badminton. Doporučujeme například nízké dámské bílé ponožky Trepon - Relax, které pasují ke každému outfitu.

Ponožky nad kotníky

Standardní délka ponožek narozdíl od výše zmíněných ponožek zajišťuje ochranu kotníků, a to jak před mechanickým poškozením, tak i před odřeninami a otlaky. Zároveň nabízí vyšší teplotní komfort a v případě, že jsou součástí ponožky i elastické části, tak i zpevnění v kotníku. Vhodné jsou na nenáročné aktivity, pokud však v sobě zahrnují speciální materiály a technologie, nosit je můžete i na náročnější činnosti. Pořiďte si ponožky Be Lenka, které neomezují prsty na nohou a vy si tak můžete užívat chůzi v barefoot obuvi.

Vlněné ponožky Melton

Podkolenky

Podkolenky si řada žen pořizuje především pro jejich estetičnost. Mají ovšem i další výhody v podobě vyššího tepelného komfortu a ochrany nohy. Kromě estetické stránky vyhovují také aktivitám v zimních měsících jako je například lyžování či snowboarding. Při některých aktivitách však můžou nohu zbytečně přehřívat, proto je žádoucí nošení těchto ponožek dobře zvážit. 

Nadkolenky

Kromě podkolenek existují i nadkolenky, které jsou ovšem ve spoustě faktorech velmi podobné. Stejně tak si musíte při nasazení těchto ponožek zvážit, zda je vyhovující pro vámi prováděnou aktivitu a nebudete nohy zbytečně přehřívat. 

Punčocháče

Ačkoliv se nejedná o typické ponožky, dovolujeme si uvést i punčocháče. Jejich nespornou výhodou je teplotní komfort, který zajišťuje, že vašim nohám nebude zima za jakéhokoliv počasí. Vyzkoušejte například dětské bambusové punčocháče Trepon - Bomík nebo dámské bambusové punčocháče Trepon - Tamy.

Dětské punčocháče Trepon zelené modré

Rozdělení dle typů ponožek

Ponožky lze také dělit do několika typů, dle jejich provedení. Mezi časté typy patří kompresní ponožky a ponožkoboty. Pokračujte ve čtení a dozvíte se o těchto druzích ponožek více informací. 

Kompresní ponožky

Kompresní ponožky se používají především jako zdravotní pomůcka, ale své využití naleznou i při sportu. Snižují zdravotní riziko sraženin, vhodné jsou pro dlouhé cestování letadlem, kdy se stlačením nohou zvyšuje proud v krevním řečišti. Sportovci naopak ocení oddálení únavy pohybového aparátu, zlepšenou koordinaci a zkracující rekonvalescenci i produkci laktátu a vyplavování kyseliny mléčné, která zapříčiňuje bolesti svalů. Při běhu či turistice předchází riziku vzniku mikrotrhlin ve svalech, které mohou vznikat při došlapu a zároveň snižují zatížení pohybového aparátu.

Ponožkoboty

Za zmínku stojí ponožkoboty, které jak vyplývá ze samotného názvu kombinují vlastnosti obuvi a ponožek dohromady. Špička a část chodidla je potažená speciálním materiálem, který nohu chrání před zraněním či mechanickým poškozením. Jelikož se tento materiál nachází jen v určitých částech, nijak nebrání prodyšnosti pokožky. Ohromnou výhodou tohoto typu ponožek je posilování svalů, úponů či vazů a celkového zlepšení stavu nohy, neboť se chodidlo musí přizpůsobovat veškerým nerovnostem. Při běžném nošení venku dochází však k rychlejšímu opotřebení.

ponožkoboty skinners na jógu

Rozdělení podle parametrů

Parametrů podle kterých můžeme posuzovat a vybírat vhodné ponožky je několik. V článku jsme se však rozhodli uvést pouze pár hlavních kritérií. 

Velikost

Správná velikost ponožek hraje velmi důležitou roli. Vybírejte takovou velikost ponožek, která vám zajistí dostatek pohodlí a nebudou nohu zbytečně škrtit. Pokud si nejste jistí velikostí vaší nohy, doporučujeme článek Jakou zvolit velikost?

Materiál

Stejně jako u oblečení i u ponožek hraje materiál velmi důležitou roli. Výběrem vhodného materiálu zajistíte pohodlí i správné absorpční vlastnosti. K nejčastějším materiálům patří bavlna, bambus či merino vlna.

Bavlna

Bavlněné ponožky udržují teplo, jsou odolné a pevné. Z toho důvodu je doporučujeme ke každodennímu nošení. Vyberte si například ponožky VTR - Neon sport, které na vás nikdo nepřehlédne. Pokud ovšem hledáte ponožky vhodné na náročnější aktivity než běžnou chůzi, vybírejte buď ponožky z bambusu či merino vlny.

Trepon punčocháče modré(1)

Bambus

Bambusové ponožky jsou pro vás vhodné, pokud hledáte prodyšné, antibakteriální a hypoalergenní ponožky. Líbit se vám může například dětský set Koala Grey. Dospělým jedincům naopak doporučujeme Poloprstové ponožky Freet - TwoToe black, které nestahují palec k ostatním prstům a jsou tak ideální pro narovnání a posílení vbočených prstů. 

Merino vlna

Vlněné ponožky skvěle pohlcují vlhkost a mají výborné termoregulační vlastnosti zároveň velmi dobře drží tvar. Objednejte dětské podkolenky Surtex - Zima 90% a Surtex - Active 75% a dopřejte dětem a sobě pohodlí za jakéhokoliv počasí.

Vlněné ponožky Melton Pink růžové

Shrnutí na závěr

Závěrem článku jsme si pro vás připravili základní tipy, na které je potřeba při výběru ponožek myslet.

 1. Vyberte ponožky dle vyhovující délky na vámi danou aktivitu. 
 2. Stejně tak dbejte i na výběr vhodného materiálu pro vámi vybranou činnost.
 3. V neposlední řadě vybírejte ponožky takové, které nestahují u kontníku, ani netlačí prsty příliš k sobě.