Jaký je typ vašeho chodidla?

Při výběru bot je důležité dbát nejen na rozměry chodidel, jako je šířka a délka, ale také na jeho tvar, výšku nártu a obvod kotníku. Jak jednotlivé části změřit a zorientovat se v problematice, vám prozradí následující řádky.

Na co se zaměřit při výběru bot:

  1. délka chodidla
  2. šířka chodidla
  3. tvar chodidla
  4. objem nohy (výška nártu)
  5. tvar a posazení prstů
  6. obvod kotníku

Délka a šířka chodidla

Prvním faktorem, který pravdědopobně řešili už všichni příznivci barefoot a minimalistických bot je délka a šířka chodidel. Jak změřit délku a šířku nohy zjistíte v našem článku Jak vybrat ty správné boty.

Co se týče šířky, dělíme chodidla na:

  • úzká
  • normální
  • široká
  • velmi široká

Pokud si nejste jisti, jak moc široká chodidla máte, pomocí jednoduchého vzorce lze nohu klasifikovat. Stačí vydělit délku chodidla šířkou a následně mrknout do tabulky.

Příklad

Délka ÷ šířka = koeficient šířky

Délka 27 cm, šířka 10,5 cm 

27 ÷10,5 = 2,57 → široká noha

délka chodidla v cm

velmi široká

široká

normální

úzká

méně než 13

<2,15

2,15-2,3

>2,3

13 až 16 

<2

2-2,25

2,25-2,5

>2,5

16 až 20

<2,2

2,2-2,4

2,4-2,65

>2,65

více než 20

<2,4

2,4-2,6

>2,6

Zdroj hodnot v tabulce najdete na odkazu zde.
šířka chodidla

Vyfiltrujte si na e-shopu modely bot podle šířky vašich chodidel ve filtru v levém sloupci. Nebo vyzkoušejte značky obuvi podle šířky vašich chodidel:

Tvar chodidla

Naměřená délka a šířka chodidel dvou lidí může být stejná, ale při bližším pohledu zjistíte, že se chodidla v mnohém liší. Jednou z těchto odlišností je tvar chodidla. Ten dělíme do čtyřech skupin:

  • Rovné chodidlo má normální až úzkou patu a normální přední část.
  • Úzké a rovné chodidlo se vyznačuje úzkou patou a úzkou přední částí.
  • Ploutvička – chodidlo má vějířkovitý tvar, úzkou patu a široce roztažené prsty. Noha se směrem dopředu rozšiřuje.
  • Jemná ploutvička pata je normální až široká, stejně tak přední část chodidla. Ploska se směrem dopředu mírně rozšiřuje.

tvar chodidla zvrchutvar chodidla zespodu

Výška nártu

Obecně členíme chodidlo rozdělit na tři části: prstová, střední a nártová. Kromě toho, že se při výběru obuvi řídíme naměřenou šířkou, musíme vzít v potaz také objem každé této části, což ovlivňuje to, jak vám budou boty sedět.

části-chodidla

Výšku nártu zjistíte několika způsoby. První, ten zdánlivě nejsložitější, je pohledem. Níže na obrázku vidíte příklady typů nártu: nízký, normální a vysoký.

výška nártu

Při zjišťování výšky nártu si lze pomoci měřením. Nachystejte si krejčovský metr, postavte se rovně, chodidla dejte vedle sebe. Vytvořte metrem přes nárt oblouček a změřte jeho délku od podlahy k podlaze. Naměřenou hodnotu vydělte délkou chodidla a mrkněte do tabulky níže.

typ nártu

délka oblouku / délka chodidla

nízký

menší než 0,7

normální

0,71 až 0,78

vysoký

0,79 a více

Výška klenby

Výšku klenby zjistíte pohledem. Pokud chodidlo leží takřka přilepené na zemi, pravděpodobně je klenba nízká. Jestliže je chodidlo z vnitřní strany velmi vykrojené, jde o vysokou klenbu. Přesvědčte se jednoduchým testem s vodou. Namočte celé chodidlo do vody a poté udělejte stopu na povrch, kde půjde vidět (například karton nebo chodník). Jestli takový povrch v okolí nemáte, můžete zapojit děti a hravou formou si vytvořit stopy na papíře s barvami. Výsledné obtisky porovnejte s obrázky níže. Přesnou diagnostiku vám poskytne měření na podoskopu.

typy chodidla vyska klenby zmeneno

Tvar prstů

Určitě jste se už setkali s rozdělením chodidel podle starověkých civilizací. Některé z níže uvedených tvarů prstů jim odpovídají, ale více než vypovídají o vašem původu, pomáhají posoudit vhodnost obuvi.

Tvary prstové části dělíme na následující typy: 

  1. Dominantní palec máte, pokud je váš palec významně delší než ostatní prsty. Sklon pomyslné čáry podél prstů je výrazný.
  2. Mírně dominantní palec znamená také delší palec, ale sklon čáry podél prstů je menší.
  3. V případě čtvercového chodidla jsou všechny prsty podobně dlouhé.
  4. Řecká noha nebo chodidlo ve tvaru hory. V tomto případě je druhý prst nejdelší. Rozdíl mezi palcem a ukazováčkem může být více nebo méně výrazný.
  5. Dalším typem je plošina vedoucí od palce směrem k malíčku. Ta končí už u ukazováčku nebo je protažena k dalším prstům.

tvar prstů 1tvar prstů 2

Obvod kotníku

V případě kotníkové obuvi, například typu chelsea, je dobré znát obvod kotníku. Ten změříte jednoduše krejčovským metrem na jeho nejnižším místě. Zda bude bota sedět okolo kotníku vyzkoušejte ruličkou papíru o stejném obvodu, nejlepší je však obuv rovnou vyzkoušet. Rulička je skvělá možnost jak bez přítomnosti dítěte zjistit, zda mu obuv padne.

obvod kotníku

Pro další informace ohledně výběru barefoot a kompromisních bot sledujte náš blog, Facebook a Instagram. Pokud potřebujete poradit s výběrem nebo se na cokoliv zeptat, neváhejte nás kontatkovat.