Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Srovnání barefoot a kompromisních gumáků pro děti

Blíží se období, kdy si počasí venku říká o skákání v kalužích nebo brouzdání se v potoce. Nejlepším parťákem pro takové radovánky jsou samosebou pořádné gumáky. Jenže které vybrat? Odpověď na tuto otázku najdete v naší velké srovnávačce gumáků.

Gumáky jsou nepostradatelnou součástí každého botníku. Minimálně toho dětského. Jsou praktické, většinou dostatečně vysoké, lehce se čistí a pokud se nebudou děti mermomocí snažit, tak do nich nenateče. Abychom vám usnadnili výběr dětských gumáků, vybrali jsme modely pěti značekBundgaard, Move by Melton, Demar, Bergstein a Koel a podrobili jsme je detailnímu zkoumání. Všechny gumáky jsme zkoušeli a následně porovnávali ve velikosti 32, pouze Demar ve velikosti 32/33.

V článku najdete:

 1. Detailní recenzi každé značky
  1. Move by Melton
  2. Bergstein
  3. Bundgaard
  4. Demar Mammut
  5. Koel
 2. Přehledné srovnání všech značek
 3. Tip na nejlepší barefoot gumáky pro děti
 4. Jak pečovat o holínky

Move by Melton

Move by Melton v modelové řadě Mikk-Line jsou celogumové holínky, které mají uvnitř bavlněnou podšívku a vyjímatelnou stélku. Oceňujeme certifikaci veškerých použitých materiálů a reflexní prvky na patě a na boční straně. Kvůli nedokonalému tvaru špičky považujeme tyto holínky za kompromisní. Jsou však dobře ohebné příčně i podélně, ve srovnání s ostatními gumáky se na žebříčku flexibility umístily jako druhé nejohebnější.

Holínky nejlépe padnou normálním chodidlům. Kvůli svému tvaru rozhodně nejsou vhodné pro dominantní palce. Kdyby značka Move by Melton zapracovala na změně špičky, tak by Mikk-line splňovaly všechny prvky barefoot obuvi.

Srovnávačka gumáky -7 Move by MeltonSrovnávačka gumáky -6 Move by MeltonSrovnávačka gumáky -8 Move by MeltonSrovnávačka gumáky -28 Move by Melton

Výhody a nevýhody gumáků Move by Melton:

+ velmi ohebné příčně i podélně
+ certifikovaný material
+ vyjímatelná stélka
+ reflexní prvky
- nedokonalý tvar špičky
- mírný podpatek

Bergstein

Srovnávaný model Bergstein v růžové barvě je vyroben z jemné přírodní gumy. Vevnitř najdete bavlněnou podšívku, která brání pocení. Opět jde o kompromisní holínky kvůli mírnému podpatku a nedokonalému tvaru špičky, jež je v prstové části úzká. Ze všech srovnávaných modelů mají gumáky Begstein nejtužší podrážku. Příčně sice ohnout lze, ale podélně to kvůli pevné stélce jde velmi ztuha. Doporučujeme proto stélku vyjmout nebo vyměnit za obyčejnou tenkou, čímž holínka významně změkne. Na druhou stranu má Bergstein relativně nízkou váhu a je nejužší v oblasti paty, takže nožka v nich bude perfektně sedět.

Srovnávačka gumáky -3 BergsteinSrovnávačka gumáky -4 BergsteinSrovnávačka gumáky -5 BergsteinSrovnávačka gumáky -29 Bergstein

Výhody a nevýhody gumáků Bergstein:

+ relativně nízká váha
- nedokonalý tvar špičky
- nejtužší podrážka, nedá se ohnout podélně
- podpatek

Bundgaard

Bundgaard Classic Rubber Boot v zářivě žluté barvě jsou designově zpracované holínky, které mají uvnitř vyjímatelnou stélku a pruhovanou textilní podšívku. Mají anatomický tvar špice vhodný i pro dominantní palce, s dostatkem místa pro prsty. Nejlépe padnou normálním a širokým chodidlům. V porovnání s ostatními jde váhově o nejtěžší model. Podrážka je ohebná příčně, podélně se silným stiskem. Nevýhodou je mírný drop. Oceňujeme reflexní proužek po celé zadní části holínky, který zaručuje větší bezpečnost dítěte. Bundgaard vyrábí i zateplené modely gumáků, jež mají vyšší protiskluzový vzorek. Ty však kvůli tomuto vzorku považujeme za kompromisní.

Srovnávačka gumáky -13 BundgaardSrovnávačka gumáky -14 BundgaardSrovnávačka gumáky -12 BundgaardSrovnávačka gumáky -26 Bundgaard

Výhody a nevýhody gumáků Bundgaard:

+ skvělý tvar špice
+ příčně ohebné
+ zpracování
- nejtěžší
- podélně ohebné pouze se silným stiskem
- mírný drop

Demar Mammut

Holínky Demar Mammut jsou velmi populární pro svou extrémně nízkou váhu, celoroční využití a v neposlední řadě i cenu. Speciální EVA pěna, ze které jsou vyrobeny, plní funkci výborného izolantu a boty tak lze nosit až do -30 °C. Zároveň jako jediné srovnávané holínky mají v ceně i vyjímatelnou vložku z pravé ovčí vlny, takže je lze nosit celoročně a chodidla zůstanou v teple. Oceňujeme zatahovací límec s reflexním páskem, který se nachází na horní části holínky, díky němuž se v zimě nedostane dovnitř ani vločka. Klady však kompenzuje špatný tvar špičky a pevnější vysoká podrážka s podpatkem. Proto považujeme holínky Demar Mammut za kompromisní.

Srovnávačka gumáky -10 Demar MammutSrovnávačka gumáky -11 Demar MammutSrovnávačka gumáky -9 Demar MammutSrovnávačka gumáky -27 Demar Mammut

Výhody a nevýhody gumáků Demar Mammut:

+ velmi nízká váha
+ vyjímatelná vložka z pravé ovčí vlny
+ vynosíte je celý rok 
+ zatahovací limec na tkaničku
- špatný tvar špičky
- pevnější vysoká podrážka a podpatek

Koel

Až do nedávna nebyly na trhu gumáky, u kterých byste si mohli odškrtnout všechny parametry barefoot obuvi. Na konci loňského roku ale přišel holandský výrobce bot Koel4Kids s úplně prvními ryze barefoot holínkami, které vznikly ve spolupráci s Bosonožkou.

Gumáky Koel jsou vyrobeny z přírodního kaučuku, podšívka a stélka z textilu. Nejlépe ze všech simulují chůzi naboso. Mají nulový drop, tedy žádný rozdíl mezi patou a prstovou částí. Extra měkká a rovná podrážka se velmi snadno ohýbá příčně i podélně. Ze všech srovnávaných modelů považujeme Koel za nejohebnější. Také holínky Koel disponují reflexním prvkem na patě a vyjímatelnou stélkou.

Mají optimální špičku, vhodnou i pro dominantní palec. Nejlépe padnou chodidlům s normální a užší patou a chodidlům typu ploutvička. Nedoporučujeme však na vysoký nárt. Na e-shopu najdete Koelky v 11 barevných motivech, ve velikostech 23 až 32.

Srovnávačka gumáky -16 KoelSrovnávačka gumáky -15 KoelSrovnávačka gumáky -21 KoelSrovnávačka gumáky -25 Koel

Výhody a nevýhody gumáků Koel:

+ jediné ryze barefoot holínky
+ nulový drop
+ extra ohebné příčně i podélně
+ dostatečný prostor v oblasti prstů
+ nízká hmotnost
- vyšší cena
- nevhodné na vysoký nárt

Přehledné srovnání barefoot gumáků

Veškeré informace o gumácích jsme shrnuli do následující přehledné tabulky.

Koel Bundgaard Barefoot Move by Melton Demar Bergstein
Přesný název Barefoot holinky Koel - Tractor Blue Bundgaard Classic Rubber Boot - Sunflower Move by Melton - Milk-Line Dune Demar Mammut Bergstein - Rainboot Pink
Velikost 32 32 32 32/33 32
Váha 372 g 435 g 394 g 169 g 332 g
Pocit váha Nízká hmotnost. Nejtěžší. Relativně lehké. Extrémně lehké. Lehké.
Barefoot? Barefoot Barefoot Kompromisní Kompromisní Kompromisní
Materiál Celogumové. Z přírodního kaučuku. Podšívka a stélka z textilu. Vyndavatelná stélka. Celogumové, uvnitř potažené textilií s pruhovaným vzorem. Celogumové, uvnitř bavlněná podšívka. Veškeré materiály jsou certifikovány. Vyrobené z EVA pěny, která je extrémně lehká a slouží i jako výborný izolant. Jemná přírodní guma. Uvnitř bavlněná podšívka zabraňující pocení.
Špička Optimální, vhodné na dominantní palec Anatomicky tvarovaná. Ideální pro dominantní palec. Dostatek místa pro prsty. Nedokonalý tvar špičky. Špatný tvar špičky Nedokonalý tvar špičky. Velmi úzké v oblasti prstů.
Podrážka + podpatek Rovná netvarovaná podrážka. Bez opatku. 3 mm podrážka a 2 mm vzorek. Měkký opatek. Rovná flexibilní podrážka s mírným podpatkem. Ohebné. Vzorek. Pevnější vysoká podrážka. Podpatek. Měkká a ohebná příčně, ale podélně ji nelze ohnout vůbec, protože je uvnitř pevnější stélka. Vyjmutím stélky změkne.
Ohebnost 1. místo: Nejohebnější. Plně ohebné příčně i podélně. 4. místo 2.místo: Velmi ohebné příčně i podélně. 3. místo 5. místo: Nejméně ohebné. Pata se nedá ohnout vůbec a u špičky příčně ano, ale podélně vůbec.
Drop Nulový Mírný Mírný Mírný Mírný
Vzorek na podrážce Protiskluzová tenká podešev. - - Protiskluzová podrážka. -
Vhodné pro typ chodidla Vhodné pro normální nožky a užší paty, na ploutvičky, nedoporučujeme na vysoký nárt. Pro normální a široké nožky. Vhodné pro normální nožky. Pro normální nožky. Pro užší nožky.
Něco navíc Reflextní prvek na patě. Bosonožka má na jejich vývoji významný podíl. 100% barefoot parametry. Vyjímatelná stélka. Reflexní proužek po celé délce zadní části holinky pro větší bezpečnost dítěte. Vyjímatelná stélka. Poutko. Reflexní prvek na patách a po straně. Veškeré materiály jsou certifikovány. Vyjímatelná stélka. Vyjímatelná vložka z ovčí vlny. Zatahovací tkanička na vršku boty. Lze je nosit až do -30 C. Reflexní prvek. Reflexní pásek na patě.
Cena 990 Kč 790 Kč 790 Kč 539 Kč 850 Kč
Kde koupíte TY CHCI TY CHCI TY CHCI TY CHCI TY CHCI

 

srovnání barefoot gumáků tvar špicesrovnání barefoot gumáků podrážkasrovnání barefoot gumáků

Nejlepší barefoot gumáky

Pokud bychom měli hodnotit gumáky pouze podle prvků barefoot, mezi které patří ohebnost, nulový drop, dostatečný prostor v oblasti prstů, nízká váha boty a žádný opatek, tak jednoznačně vítězí gumáky Koel. Jestli má vaše dítě úzká chodidla, doporučujeme holínky Move by Melton, právě kvůli nízké váze a ohebnosti.

Na e-shopu máme u každého modelu velikostní tabulku, ve které si můžete ověřit přesné rozměry holínek. Při výběru správné velikosti mějte na mysli, že gumáky není vhodné kupovat s větším nadměrkem, protože nejdou nijak utáhnout a nožka v nich pak může plavat a dítě je nuceno zatínat palce a další svaly, které by jinak nepoužívalo.

Jak správně pečovat o holínky

Velkou výhodou gumáků je jednoduchý způsob jejich údržby. Ušpiněné gumáky stačí pouze otřít vlhkým hadříkem. Pokud se stane, že jsou uvnitř vlhké, vysušte je například pomocí novinového papíru. Poté je nechejte větrat na suchém místě.

tlačítko