Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Barefoot obuv pro začátečníky

Chcete s barefoot obuví začít, ale nevíte, jaké boty jsou pro začátek vhodné? Pak jste na správné adrese. Pokračujte ve čtení a dozvíte se, jaké boty vám přechod na barefoot co nejvíce usnadní. 

Informujte se před koupí bot

Než se pustíte do samotné koupě vašich prvních barefoot bot, je důležité si detailně nastudovat, jak má správná barefoot obuv vypadat. Mezi typické  parametry každé barefoot obuvi patří flexibilní a tenká podrážka, absence podpatku a dostatečný prostor v oblasti prstů. Na Bosonožce se nemusíte bát, že sáhnete vedle, protože všechny boty, které jsou označené jako barefoot, opravdu splňují veškeré barefoot požadavky.

Pokud máte s chodidly nějaký problém, ať už jde o lékařem vyřčenou diagnózu či nikoliv, případně trpíte bolestmi chodidel nebo máte jiný problém, který by mohl přechod na barefoot boty ovlivnit, nezapomeňte svůj záměr nejprve zkonzultovat s odborníkem.

jak by měly vypadat barefoot boty

Změřte velikost chodidel

Nezapomínejte na důležitost správného měření velikosti vašich chodidel. Konkrétní postup, jak chodidla měřit, více rozebíráme ve článku zde. Pozornost věnujte také nadměrku, který představuje volný prostor uvnitř boty nacházející se před prsty a vedle nich. Velikost nadměrku se pohybuje od 7 do 12 mm a odvíjí od vybraného druhu bot. Například u zimních je třeba kvůli hrubým ponožkám počítat s větším nadměrkem než u sandálů, kde by naopak mohl zbytečně velký nadměrek překážet.

Tipy na konkrétní značky pro dospělé

Nyní se dostáváme k samotnému jádru našeho článku, kterým je doporučení vhodných barefoot boty pro dospělé začátečníky. Pokud hledáte vhodné barefoot obuv pro děti, více informací naleznete na blogu v sekci Děti a barefoot. Vyberte si z rozsáhlé nabídky modelů uvedených značek a učiňte přechod na barefoot obuv snazší. 

Barebarics

První značkou, která si zaslouží vaši pozornost, je značka Barebarics pocházející z dílny slovenské Be Lenka. Tenisky od této značky v sobě spojují dva hlavní prvky, kterými jsou styl a atributy barefoot bot. Mezi oblíbené modely pro barefoot začátečníky patří vegan tenisky Pulsar, Zign a Rebel.

Camper

Světovoznámý výrobce obuvi Camper ze Španělska vyrábí skvělé kompromisní a barefoot boty. Vše je vyrobeno z vysoce kvalitního a ekologicky šetrného materiálu, který se vyznačuje také vysokou odolností. Za nás vám můžeme doporučit model Gantex s tenkou ohebnou podrážkou z 40% přírodní gumy a anatomicky tvarované barefoot kožené tenisky Peu Cami. Pro větší barefoot zážitek z chůze je u obou modelů doporučeno vyjmout originální stélku.

Koel 

Další značkou, která by vám rozhodně neměla uniknout je značka Koel. Ideálními páry bot pro začátečníky jsou modely s podešví Santi, která respektuje anatomii lidského chodidla. Konkrétně se jedná o tenisky Maxim a kotníkové boty Pax. V případě, že máte malá chodidla, určitě můžete uvažovat nad koupí modelů Max a Mason, které ačkoliv jsou zařazené v dětské obuvi, nabízí dostatek velikostí i pro dospělé jedince. 

 barefoot tenisky koel mesh

Jampi 

Dospělá divize výrobce Jonap, česká značka Jampi, nabízí dva typy tenisek, které jsou ideální pro začínající s barefoot obuví. Doporučujeme vyzkoušet tenisky Jampi - Bea. Mají flexibilní gumovou podešev o tloušťce 4,5 mm, jež umožňuje zůstat v kontaktu s povrchem, po kterém chodíte. Pokud byste chtěli začít s BF botami v chladnějším období, zkuste kotníkové boty Jampi - City, jsou dostupné v celoročním nebo zimním provedení a v několika barvách.

Barefoot tenisky Jampi růžové

Freet

Britská značka Freet v sobě spojuje ty nejkvalitnější materiály a design obuvi. Název je odvozený od sloganu freedom for feet, což v češtině znamená svoboda pro chodidla. Proto není překvapením, že sortiment značky se zaměřuje na obuv pohodlnou pro všechny každodenní aktivity. Mezi takové boty patří například tenisky Citee s 4 mm silnou podešví Multigrip. Součástí bot je i vyjímatelná stélka OrthoLite bez podpory klenby, která je silná 2,5 mm a pomůže vám lehce odpružit došlap. Stejné parametry obuvi má i model tenisek Flex. Výhodou této značky je dostupnost větších velikostí bot pro muže.

Barefoot boty Freet Citee

Ballop 

Další značkou, která nabízí barefoot obuv pro začátečníky i ve větších velikostech, je značka Ballop. Jedná se o oblíbené modely Bneed, Serengeti a Pellet. Součástí každého páru bot jsou dva páry stélek různé tloušťky, takže si můžete výši podešve postupně sami regulovat. Vložky lehce tlumí dopady, ale nepodporují klenbu, což je u barefoot obuvi zcela zásadní. 

Barefoot tenisky Ballop - Serengeti black černé vegan 2-1 (1)

Merrell

Světově známá americká značka, která se zaměřuje převážně na outdoor obuv, rozšířila svůj sortiment i o barefoot boty. Modely vhodné pro začátek s bsobotami jsou tenisky Merrell Trail - Glove 7 a Move s vysokou 9,5mm podešví. 

Xero shoes

Poslední doporučovanou značkou je Xero shoes. Charakteristickými prvky nabízených bot je tenká a flexibilní podrážka, která je anatomicky tvarovaná a kopíruje tvar lidské nohy. Doporučujeme model Xero shoes - Fero s vyjímatelnou stélkou pro ještě lepší pocit bosé chůze.

Koupí bot přechod na barefoot teprve začíná

Nezapomeňte však, že koupě barefoot bot je pouhou pomyslnou startovní čarou. Samotný přechod na barefoot obuv by měl být plynulý a dlouhodobější proces. Vyhněte se proto rychlým změnám, naslouchejte svému tělu a dopřejte chodidlům čas si na nový a přirozenější typ chůze zvyknout. Z toho důvodu doporučujeme barefoot boty zkoušet na kratší procházky a postupně interval nošení prodlužovat. Zároveň barefoot obuv nakupujte postupně a vaše běžné boty si botníku ponechejte na celodenní výlet či delší výpravy.

Jak poznat, že mi boty sedí?

Zakoupenou obuv můžete v klidu domova vyzkoušet a v případě, že by vám model nevyhovoval, můžete ho zdarma vrátit. Zapomeňte na pravidlo, že mezi patu a opatek musíte strčit prst. Místo toho do bot raději vložte vystřižený obrys nohy na papíře a sledujte, zda se papír nepomačká. Pokud by se obrys v nějakém místě ohnul, je vám bota s největší pravděpodobností malá a doporučujeme vybrat jinou velikost. Kromě toto pozorujte, zda vás boty netlačí přes prsty, nárt nebo nedřou u kotníků. Tam by také neměly být příliš volné, což by mohlo způsobit odírání.

Barefoot kotníkové tenisky Koel Danish

Tipy od zkušených barefooťáků

Závěrem článku jsme si pro vás připravili rady od lidí, které mají s nošením barefoot obuvi dlouholeté zkušenosti.  

Tipy z Bosonožky

Poslouchejte své tělo, klidně vyměňte obuv hned na celý den, bude-li vám to příjemné. Zpomalte chůzi, nedupejte na paty a určitě zjistíte, že jste na nohách neměli nic příjemnějšíhoZ mého pohledu tvrdost opatku ani regulační stélku u barefoot bot pro dospělé neřeším. Nejdůležitější je pro mě to, jak mi střih bot sedí v patě, zda mi materiál bot nedře achilovku, zda mi obuv sedí celkově na můj tvar prstů, neboť tvar chodidla má každý jiný. Dalším parametrem, nad kterým je dobré při koupi barefoot bot přemýšlet, je materiál bot. Pokud se člověk více potí, doporučuji vybrat spíše vzdušnější boty než koženou obuv s membránou.

Dominika    Dominika, administrátorka e-shopu, nosí barefoot boty 2 roky

Přecházejte na BF obuv postupně! Třeba tenisky jsou super. Já si pořídila hned sandále s tenkou podrážkou a ty jsou velmi náročné na chůzi, kdy musíte hodně vědomě chodit, přemýšlet nad tím kam a jak šlápnete. Nedupejte! Základ opravdu všeho, otřesy tělu ani kloubům nedělají dobře, myslete na to. Je velmi těžké pospíchat na autobus, do práce nebo do školy s vědomou chůzí… no, alespoň vás to zpřítomní v čase :) Doporučila bych začít nosit BF obuv v přírodě, kde se v nich naučíte hezky chodit, až pak je můžete začít nosit do města. 

Eva     Eva, správce sociálních sítí, nosí barefoot boty 5 let

Osobně bych poradila vyzkoušet jako první barefoot boty tenisky na běžné nošení, sport je jiná kapitla. Určitě bych nešla hned do sandálů nebo balerín. Sandály jsou náročné na nošení, jak drží na noze jen na pár přezkách. Vybrat padnoucí balerínky je nadlidský úkol. Zimní boty jsou pro začátek zbytečně drahé, plus pokud člověk není trochu zvyklý nohy rozpohybovat, může mu být zima.

Natálie    Natálie, online marketing, nosí barefoot boty 3 roky

Tipy od našich zákazníků

Nejdříve si ujasněte, jaký máte tvar nohy. Zda do vějíře s úzkou patou nebo jsou vaše chodidla rovná. Ono totiž každá barefoot bota je jiná tvarem a rozměry. Pak si uvědomte, zda jste ochotni změnit způsob chůze a podle toho vybírejte tvrdost a sílu podrážky. Existují různé kompromisy, které jsou dobrou alternativou, než si člověk uvědomí špatný nášlap. – Natalija, 50 let, houslistka, barefoot boty nosí 4 roky

Doporučuju ze začátku střídat barefoot boty s normální obuví, aby to neodnesly vaše klouby, než se naučíte v barefootech dobře chodit. Určitě při chůzi nespěchejte, jinak začnete dupat a to kolena neocení. Jsem sice mladý, ale na kolena musím odjakživa dávat pozor, tak na ně myslete i přes mladý věk. Pak je podle mě důležité si chodidla opravdu dobře změřit nebo si nechat poradit. Já takto koupil jedny boty, které jsem měl pocit, že mi seděly, ale po několika týdnech jsem zjistil, že jsou mi spíše malé. Takže určitě pokud teď nosíte 41, tak si nekoupujte slepě rovnou 41, ale nohy změřte a boty si pořádně zkuste. – Ivo, 24 let, houslista, nosí barefoot boty 4 roky

Barefooty nosím přerušovaně už asi 6 let. Před 6 lety jsem měl první, pak jsem měl ale na pár let pauzu a teď znovu. Takže čistého času bych řekl, že barefoot boty nosím asi 4 roky. Začátečníkům bych poradil, ať se připraví na týden bolesti, za který ale pak budou vděční. Ono v normálních botách, jak má člověk nohu v pevném „obalu“, tak ty boty tak nějak drží nohu pohromadě a spousta svalů je tím pádem uvolněná… no a jak barefooty to takhle nemají, tak právě člověk zapojuje spoustu svalů, co v normálních botách ne. Zhruba týden je tím pádem chodidlo namožené. Pak si noha zvykne a je to už úplně v pohodě a ty boty jsou strašně příjemné. – Jakub, 23 let, kontrabasista, nosí barefoot boty 6 let

Tipy od sledujících na Instagramu

 normální tenisky vs barefoot tenisky

Chcete se dozvědět ještě více? Pokračujte ve čtení: