Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Jak vybrat barefoot tenisky?

Tenisky jsou univerzální boty, které vynosíte velkou část celého roku. Víte, jak si tenisky správně vybrat? Vše potřebné se dozvíte v následujícím článku.

Barefoot tenisky Aylla - Inca Olive M zelené + Barefoot tenisky Shapen - Feelin Chic Rose vegan růžové11-2

Proč jsou barefoot tenisky lepší než běžné tenisky

Běžné tenisky nohu omezují, deformují a mohou vést ke zhoršení zdravotního stavu vašich chodidel, jako je například vznik vbočených palců či zborcené klenby. Oproti tomu barefoot tenisky poskytují nohám dostatek prostoru, takže se v nich chodidla mohou pohybovat co nejpřirozeněji. Zároveň vedou k posílení svalů, zlepšení rovnováhy vašeho těla a stimulaci nervových zakončení.

normální tenisky vs barefoot tenisky

Barefoot tenisky mají:

  • Anatomický tvar
  • Nulový drop
  • Flexibilita
  • Nízká váha boty

Benefity barefoot tenisek

Zajímá vás více o benefitech barefoot bot? Pak si rozhodně nenechte ujít naše další články:

Měření nohy

Opakování je matka moudrosti. Z toho důvodu opět upozorňujeme na důležitost správného měření. Variant, jak nohu kvalitně změřit, je několik. Nohu měřte v odpoledních či večerních hodinách, kdy je chodidlo více prokrvené a zvětšuje se jeho objem. Každé chodidlo je výjimečné, proto nezapomeňte změřit obě chodidla. 

Výběr boty

Před samotnou koupí se zamyslete, na jaké aktivity chcete nové tenisky nosit. Na základě toho následně vybírejte materiál daných bot. Nezapomeňte k rozměrům vašeho chodidla připočítat nadměrek

Textil

Díky své prodyšnosti jsou textilní tenisky oblíbené zejména v teplejších dnech. Vzdušný materiál totiž brání zapaření chodidel. Tento typ bot bývá často označován pojmem plátěnky. Nevýhodu však představuje snadné zašpinění materiálu, a proto doporučujeme obuv nosit především ve městech na upravených površích.

Kůže

Kůže je dalším populárním materiálem. Je pevná a zároveň pružná a odolná. Kožená obuv však vyžaduje speciální pravidelnou péči v podobě krémování, aby nedošlo ke ztrátě požadovaného vzhledu bot a přílišnému krabatění. Jak pečovat o boty si můžete přečíst zde.

Syntetika

Syntetika představuje náhražku pravé kůže z umělých vláken. Skládá se z látkového podkladu, na kterém se nachází vrstva netoxického polyuretanu. Výhodou syntetické kůže je stejně jako u běžné kůže pevnost, odolnost a prodyšnost. Díky těmto vlastnostem jsou syntetické tenisky vhodné i do náročnějšího terénu. Narozdíl od přírodní kůže může mít jakékoliv barevné zpracování. 

Materiály tenisek

Typ tenisek

Tenisky lze rozdělit do dvou základních typů –  nízké tenisky a kotníkové boty. Každý jednotlivý typ má klady a zápory, na jejichž základě můžete sami posoudit, jaký typ obuvi je pro vás vhodnější.

Nízké tenisky

Nízké barefoot tenisky jsou oproti kotníkovým botám méně podpůrné, lehčí a flexibilnější. Absence mechanické podpory okolo kotníků umožňuje svalům na noze být aktivnější při jakékoliv činnosti.

Barefoot tenisky Froddo BF Laces

Kotníkové tenisky

Druhým velmi známým typem jsou kotníkové tenisky, které jak jejich název sám napovídá dosahují výše po kotníky. Poskytují menší flexibilitu pro pohybu v kotníku a mají vyšší hmotnost. V řadě případů jsou oproti nízkým teniskám pevnější

Barefoot kotníkové tenisky Koel Danish

Nejlepší barefoot tenisky

Barefoot obuv je nutné vybírat nejen podle délky, ale také dle šířky chodidla. Proto jsme pro vás připravili tipy na tenisky pro různě široká chodidla. Na e-shopu Bosonožka rozdělujeme modely barefoot obuvi na tři šířky:

  • úzká chodidla, 
  • normální chodidla,
  • široká chodidla

Usnadněte si výběr a při hledání toho pravého páru si tímto způsobem tenisky v levém sloupci vyfiltrujte.tlačítko na blog (1)

filtrování

Na úzká chodidla

Jestliže máte úzká chodidla, doporučujeme značku Shapen. Toto jaro vydali nové elegantní model tenisek Shapen - Feelin, který dostupný v krásných pastelových barvách, bílé a černé. Jedná se o ručně vyráběné elegantní tenisky ve vegan provedení s vyměkčenou stélkou, patou a kotníkem. Součástí bot je i 3,5 mm tenká, rovná podešev s 2 mm vzorkem.

Barefoot tenisky pro úzká chodidla

Na normální chodidla

Pro normální chodidla doporučujeme značky Koel, bLifestyle nebo Froddo. Mrkněte na univerzální kožené tenisky Koel - Fenia Nappa. Svršek obuvi tvoří hladká kůže a podešev je z přírodní gumy, která svou měkkostí a flexibilitou splňuje veškeré požadavky barefoot bot. 

Další ideální variantou pro normální chodidla je minimalistický model tenisek Lifestyle - GroundStyle. Na značce bLifestyle si moc ceníme jejich důraz na udržitelnost. Pohodlný střih a anatomicky tvarovaná špička zaručuje dostatečný prostor pro prsty, díky kterému nebudete chtít boty nikdy sundat. Unikátní podrážku doplňuje svršek z nubukové kůže. 

Posledním doporučovaným modelem pro normální chodidla je Froddo - BF dostupný v mnoha barevných variantách i velikostech. Pořídit je můžete jak sobě, tak i svým nejmenším. Výrobce má více než 70 let zkušeností s výrobou obuvi, a to ve vlastních výrobních zařízeních v Chorvatsku.

Barefoot tenisky pro normální chodidla

Na široká chodidla

V případě, že máte chodidla širší, doporučujeme pořídit obuv Protetika - Adela. Jedná se o elegantní celokožené tenisky z jemné hladké kůže. Samozřejmostí je nulový drop a absence podpory klenby. 

Za zmínku stojí ručně šité boty BeLenka - City z nejkvalitnějších materiálů. Obuv je vyrobena z broušené kůže a po impregnaci je vhodná do jakéhokoliv počasí. Široký střih bot a anatomicky tvarovaná špička zaručují dostatečný prostor pro prsty, což následně vede k posílení celkové rovnováhy vašeho těla.  

Naším posledním tipem jsou tenisky Aylla - Inca vhodné pro nohy širší v prstech a užší v patě. Podšívku bot tvoří antialergenní mikrovlákno. Boty mají opravdu flexibilní podešev a nulový drop.

Barefoot tenisky pro široká chodidla