Velký letní výprodej je tady! Využijte slevy až - 40 %.

Obnošené boty pro děti – jsou vhodné či nikoliv?

Věnujte chvilku času našemu článku a získejte odpověď na otázku týkající se nošení obnošených bot. Dozvíte se, proč obnošená obuv může vést k deformaci chodidel a kdy naopak koupí použitých bot nic nezkazíte. 

obnošené barefoot boty

Preferujte kvalitu před cenou

Je nám jasné, že obuv za nízkou cenu je vždy lákavější. Zvlášť v momentě, kdy kupujete boty dítěti, které z nich za pár měsíců vyroste. Uvědomte si však, že stav chodidel a celkově dolních končetin výrazně ovlivňuje zdraví vašeho dítěte i v budoucnu. Koupě kvalitních nových nebo nezničených bot představuje investici do zdraví vašich nejmenších. Předejdete vzniku možných zdravotních problémů v budoucnu, mezi které patří například plochá chodidla či hallux valgus

V čem přesně obnošená bota může vadit

Nepřesvědčil vás předchozí odstavec a rádi byste věděli, v čem přesně je s obnošenou obuví problém? Vyšlápnutá bota totiž může mít vliv na správný vývoj chodidel vašich dětí. Chodidla následují předem stanovený tvar, který se ovšem u každého jedince může lišit. To, že vlastníte obuv stejné velikosti, ještě neznamená, že bude bota bude na noze sedět tak, jak má. Předchozí majitel bot mohl totiž mít jinak vysoký nárt či širokou nohu, což ovlivňuje výsledný tvar obuvi. Stélka bot může být proto výrazně deformovaná, včetně hluboce vyšlápnutých míst. Obuv s takovou deformací či viditelně poničenou podrážkou už nenoste.

Jak zkontrolovat vložku v botě

Kdy naopak obnošená obuv nevadí

Pokud obnošenou obuv nechcete nosit z hygienických důvodů, lze situaci řešit dezinfekčními prostředky. Dále byste se měli zaměřit na tvar podrážky, ta musí být bez viditelného opotřebení. Nošení obnošených bot dle pediatričky Tracy Byrne nevadí v případě, že použitá obuv splňuje tyto vlastnosti:

  • pružnost,
  • vhodná velikost.
  • stav stélky, kdy po přejetí si prsty po stélce nenajdete žádné prohlubně.

Nejdůležitější je však, aby se chodidla nemusela botě přizpůsobovat. Zároveň doporučujeme stav bot častěji kontrolovat a v případě přílišného opotřebení obuv neprodleně vyměnit za jinou. Jestli trpíte zdravotními problémy s chodidly, investujte raději do nových bot.

Jak by měly vypadat boty z druhé rukyJak by měly vypadat boty z druhé ruky (2)

Na co dbát při koupi nových bot

Pokud jsme vás přesvědčili a rozhodli jste se následovat naše rady a pořídit dětem novou obuv, přicházíme s pár tipy, na které je dobré při výběru myslet. Zaprvé je důležité vybrat správnou velikost. Ačkoliv tento krok zní velmi jednoduše, opak je pravdou. Řada mladistvých a dětí nosí obuv menší velikosti a tím brání růstu a správnému vývoji svých chodidel. Vyvarujte se takové situaci a mrkněte na náš článek Jak změřit velikost nohy.

dětské barefoot papuče beda

Zainvestujte do barefoot bot

Pokud už dětem kupujete novou obuv, zauvažujte o pořízení barefoot bot, které simulují chůzi naboso a zároveň chodidla chrání před zraněním pokožky. Barefoot obuv poskytuje nohám dostatek místa k co nejpřirozenějšímu pohybu. Tvar prstů tak není nijak deformován. Díky tomu se může noha při chůzi plnohodnotně opřít o palec. Barefoot boty mají také nulový drop, což znamená, že pata a špička nohy jsou ve stejné výšce. 

Stále si stále otázku, zda je barefoot obuv pro vaše děti to pravé ořechové? Pak doporučujeme přečíst náš článek Proč barefoot boty pro děti.