Proč nosit barefoot obuv?

Vlivem barefoot obuvi se po celém světě zabývá celá řada studií. Zorientovat se v nich je ale často velmi náročné. Proto jsme se rozhodli sepsat souhrn výhod, které barefoot obuv přináší nejen chodidlům, ale i celému tělu. Věnujte chvilku svého času našemu článku a dozvíte se, proč byste nad koupí barefoot obuvi měli uvažovat.

Barefoot baleríny Zaqq Looq

Co je barefoot obuv?

Barefoot boty oproti běžné obuvi simulují chůzi naboso. Zahrnují v sobě veškeré přínosy bosé chůze a zároveň nohy chrání před nečistotami a možným poraněním kůže. Každá bosoboty by měla mít nadměrek neboli dostatek prostoru před a vedle prsty, aby se v nich chodidla mohla co nejpřirozeněji pohybovat, a předešlo se tak jejich deformaci. Dále jsou barefoot boty charakteristické nízkou hmotností a nulovým dropem, kdy je podrážka zcela plochá. Chodidlo je tak ve stejné výšce v oblasti paty i špičky. 

Hlavní benefity barefoot bot

Existuje celá řada výhod spojených s barefoot obuví. Představujeme vám šest za nás nejdůležitějších benefitů těchto bot. Pokračujte ve čtení a získejte více informací o tom, jaké hlavní výhody sebou nošení barefoot obuvi přináší. 

Posilují chodidla

Ačkoliv je přechod na barefoot obuv dlouhotrvající proces, rozhodně se vyplatí. Obuv s podporou nebo velkým odpružením totiž často vede k oslabení tkání a kostí. Oproti tomu s barefoot obuví vystavujete chodidla povrchovým nerovnostem což vede k posilnění svalů. Zdravější chodidla jsou základem šťastného, zdravého a delšího života. Nepodceňujte důležitost zdravých nohou a dejte barefoot botám šanci.

Zlepšují celkovou rovnováhu těla

Běžná obuv se zvýšeným podpatkem zkracuje lýtkové svaly a omezuje rozsah pohybu, čímž vyvádí tělo z rovnováhy. Naopak boty s nulovým dropem pomáhají s celkovou rovnováhou a lepším držením těla. 

Pocit uzemnění

Přechod na lehkou flexibilní obuv nabízí přirozenější zážitek z každého vašeho kroku. Pocit dotyku se zemí přináší radost a eliminuje stres z každodenního života. Barefoot boty vám pomohou se uvolnit a soustředit se na přítomný okamžik.

Barefoot zimní boty Fare Bare - vínové

Podpora zdravého držení těla

Tenká podrážka nejenže nabízí cítit povrch po kterém jdete, ale zároveň umožňuje přirozený rozsah pohybu. S chodidly tak můžete během chůze, stání nebo běhu různě hýbat a kroutit, což vede k posílení svalstva dolních končetin a podpoře přirozeně vzpřímené chůze. Současně s tím ulevují od bolesti zad, kolen a kyčlí. 

Stimulace nervových zakončení

Během nošení barefoot bot dostává mozek z chodidel více smyslových vjemů. V každém chodidle se nachází velké množství nervových zakončení, které v běžné obuvi nemohou správně fungovat. Mnoho pediatrů proto doporučuje, aby děti již od útlého věku chodily a běhaly co nejvíce času bosy a umožnily tak mozku přijímat co nejvíce možných vjemů. Ze stejných důvodů prospívají barefoot boty i dospělým. Získané informace z nervů následně vedou k posílení svalů a kloubů a celkovému zlepšení rovnováhy vašeho těla. 

Větší flexibilita

Barefoot obuv můžete nosit na všech površích. Zajistí vám pohodlný krok jak na betonu, půdě, kamení, písku, vodě či na jiném nerovném povrchu. Využít je můžete, jak při cvičení v tělocvičně, procházkách, běhání nebo prostě jen na relaxaci. 

Barefoot baleríny Shapen - Tulip II Nude 1

Berte na vědomí svůj zdravotní stav

Závěrem článku chceme připomenout, že barefoot boty jsou jen vnějším obalem. Pro komfortní pocit z každého vašeho kroku je nutné dbát i na pravidelnou péči o chodidla. Ačkoliv barefoot obuv v sobě zahrnuje celou řadu výhod doporučujeme pečlivě zvážit zda se jedná o vhodný typ bot i pro vás. Pokud trpíte bolestí dolních končetin či máte jiné specifické problémy související s chodidly jako je například hallux valgus doporučujeme nošení barefoot bot diskutovat s odborníkem.

Dále doporučujeme přečíst

Stále uvažujete, zda jsou pro vás barefoot boty to pravé ořechové? Mrkněte ještě na naše další články: